Вівторок, 21 Березня, 2023
ГоловнаНовиниПрацювати до 60 років не потрібно: окремі категорії громадян можуть вийти на...

Працювати до 60 років не потрібно: окремі категорії громадян можуть вийти на пенсію раніше

Этот материал также доступен на русском языке
Не всім українцям для виходу на пенсію потрібно працювати до 60 років, є кілька категорій, які мають право на дострокову пенсію.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” право на призначення пенсії за віком мають чоловіки та жінки після досягнення 60, 63 або 65 років. Вік виходу пенсію визначає придбаний особою страхової стаж.

Так, для отримання пенсії після досягнення у 2023 році 60 років необхідно мати не менше ніж 30 років страхового стажу, після досягнення 63 років – не менше 20 років, 65 – не менше 15 років.

Але деяким українцям можуть призначати пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

  • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;
  • багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства або тяжко хворих дітей;
  • громадянам, яким на час звільнення у зв’язку зі скороченням чисельності чи штату працівників або станом здоров’я залишилося не більше півтора року до досягнення пенсійного віку (стаття 115 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
  • зі зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

Пенсії до досягнення 60 років призначаються на строк безстроково, їх розмір обчислюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” – залежно від тривалості придбаного страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як дізнатись результат  перерахунку пенсії.

Нове на сайті