Неділя, 28 Травня, 2023
ГоловнаНовиниПомер Леонід Кравчук

Помер Леонід Кравчук

Этот материал также доступен на русском языке
Помер перший президент України, голова української сторони у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

Леонід Кравчук пішов із життя на 89 році.

Торік у червні Кравчук переніс операцію на серці. Після цього повідомлялося, що перший президент потрапив у реанімацію та був підключений до апарату штучної вентиляції легень. Згодом стало відомо, що він відновлюється за кордоном.

Біографія

Леонід Макарович Кравчук народився 10 січня 1934 року у селі Великий Житин Волинського воєводства Польської республіки (нині територія Рівненської області). Його батько загинув на Другій світовій війні, тому Леоніда виховували матір та вітчим.

У 19 років закінчив технікум у Рівному, а через п’ять років здобув вищу освіту у Київському державному інституті (нині КНУ ім. Т.Г. Шевченка). Під час навчання познайомився зі своєю майбутньою дружиною Антоніною Мішурою, з якою у 1959 році у них народився син Олександр.

Згодом Леонід Кравчук закінчив Академію суспільних наук при ЦК КПРС зі ступенем кандидата економічних наук.

Після закінчення навчання Леонід Кравчук працював викладачем у Чернівецькому фінансовому технікумі. Потім став консультантом-методистом Будинку політосвіти, лектором, помічником секретаря, завідувачем відділу агітації та пропаганди Чернівецького обкому КПУ.

1989 року Леонід Кравчук отримав посаду завідувача ідеологічного відділу та секретаря ЦК КПУ. Через рік було призначено другим секретарем ЦК КПУ, а також обрано депутатом Верховної ради Української РСР XII скликання.

До 1991 року обіймав посаду голови Верховної Ради УРСР, але після путчу вийшов зі складу КПРС.

Чим запам’яталися роки президентства Кравчука

24 серпня 1991 року Верховна Рада під головуванням Леоніда Кравчука ухвалила Акт проголошення незалежності України. У грудні того ж року відбулися перші прямі президентські вибори. Кравчук За підсумками виборів Леонід Кравчук набрав 61,6% голосів та став президентом України.

За час роботи на посаді глави держави брав участь, разом із Борисом Єльциним та Святославом Шушкевичем, у підписанні Біловезьких угод про припинення існування СРСР.

1993 року Леонід Кравчук підписав Масандрівські угоди з питання розділу Чорноморського флоту СРСР та утилізації ядерної зброї на території України. Також у 1994 році ухвалив самостійне рішення підписати Тристоронню угоду України, Росії та США про негайне вивезення української стратегічної ядерної зброї до Росії, всупереч раніше затвердженому ВР договору про поступове ядерне роззброєння України.

На тлі економічної кризи в країні 1994 року відбулися дострокові президентські вибори, під час яких Леонід Кравчук програв Леоніду Кучмі.

Із середини 90-х Кравчук був депутатом від Соціал-демократичної партії України. У 2006 році партія не подолала прохідний бар’єр до парламенту, після чого політик заявив про звільнення з політики та зосередився на громадській діяльності.

28 липня 2020 року Леонід Кравчук обійняв посаду голови Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання російсько-українського конфлікту на Донбасі.

Нагадаємо, що 4 травня в Мінську на 88-му році життя помер Станіслав Шушкевич, ще один із політиків, який підписав у Біловезькій пущі угоду про ліквідацію СРСР та створення СНД.

Нове на сайті