Середа, 25 Травня, 2022
ГоловнаНовиниНБУ попереджає про чотири види шахрайства, які з'явилися під час війни

НБУ попереджає про чотири види шахрайства, які з’явилися під час війни

Этот материал также доступен на русском языке
З початком війни в Україні шахраї не лише не припинили спроб ошукати українців, а, навпаки, ще більше активізувалися.

Вони вміло маніпулюють, роблячи акцент на емоціях жалю та страху та користуються скрутним становищем своїх жертв, повідомляють у Нацбанку.

Про чотири види шахрайства, які з’явилися під час війни, розповіла Леся Войтицька, керівник управління зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності департаменту комунікацій НБУ.

Основні сценарії аферистів

Фейкові оголошення про оренду житла або евакуацію

Шахраї пропонують переселенцям орендувати житло в безпечних регіонах або ж надають послуги перевезення з гарячих точок у безпечні місця. Однак просять внести передоплату на картку, а після отримання коштів зникають.

Фейкові смс-розсилки про грошову допомогу в межах єПідтримки

Шахраї розсилають смс-повідомлення про грошову допомогу з текстом: «Vam narahovano Groshova dopomoga PB24 6500. Zarahuvatu…» і далі йде посилання (за ним не можна переходити!).

Фейковий збір коштів на допомогу

Шахраї роблять фейкові оголошення про збір грошей на лікування дітей, які нібито постраждали від військової агресії, використовуючи фото з інтернету. Або ж створюють фішингові (шахрайські) сайти, які схожі на сайти справжніх благодійних фондів, де буцімто можна переказати кошти на підтримку ЗСУ. Також зламують сторінки в соцмережах і від імені власників, які начебто ідуть на фронт, збирають кошти на амуніцію.

Фейкові оголошення про продаж військової амуніції

Шахраї розміщують в інтернеті оголошення щодо продажу бронежилетів та інших товарів для військових. Отримавши передоплату, аферисти зникають. Або ж, що ще гірше, продають браковані бронежилети, які не захищають бійців від куль.

Як захистити себе від шахраїв у воєнний час — читайте на сайті НБУ.

Про випадки шахрайства повідомляйте до кіберполіції: callcenter@cyberpolice.gov.ua.

Нове на сайті