Середа, 25 Травня, 2022
ГоловнаНовиниХто не потрапляє під мобілізацію та не отримає повістку: названі категорії українців

Хто не потрапляє під мобілізацію та не отримає повістку: названі категорії українців

Этот материал также доступен на русском языке
В Україні 3 березня 2022 року вийшов Закон Верховної Ради "Про мобілізацію", яка триватиме протягом 90 діб з дня набрання чинності указом.

Сьогодні розповімо, хто не потрапляє під мобілізацію та не отримає повістку.

Кому дадуть відстрочку від армії?

Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” говорить, що не підлягають призову на військову службу з мобілізації військовозобов’язаних таких категорій:

  • ті, хто отримав броню на період мобілізації та на воєнний час;
  • особи з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров’я на строк до 6 місяців з подальшим проходженням комісії;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують хвору дитину (важкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади І типу інсулінозалежний, гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня);
  • які виховують дитину з тяжкою травмою, дитину, яка потребує трансплантації органу, паліативної допомоги;
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю І або ІІ групи;
  • усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми або дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
  • які мають дружину (чоловіка) серед осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи;
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю ІІ групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії установи охорони здоров’я потребує постійного догляду у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
  • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
  • працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міноборони, ЗСУ, Держспецзв’язку, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Нацполіції, податкової міліції, НАБУ, ДБР, Державної виконавчої служби, Управління держохорони;
  • інші військовозобов’язані чи окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

Хто не підлягає призову?

  • отримувачі професійної та вищої освіти, асистенти-стажери, аспіранти та докторанти, які навчаються на денній або дуальній формах;
  • наукові та науково-педагогічні працівники установ вищої та професійної передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови, що вони працюють за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки;
  • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати, дідусь, бабуся чи рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули чи зникли безвісти під час антитерористичної операції з числа військовослужбовців, співробітників українських військових формувань, і навіть підприємств, установ, організацій, які залучалися забезпечення проведення АТО.

Особи з інвалідністю можуть призватись лише за їхнім бажанням.

Люди, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей або самостійно виховують дитину до 18 років, не підлягають мобілізації.

Крім того, примусово не можуть мобілізувати батьків або опікунів, якщо ті виховують неповнолітню дитину з інвалідністю, тяжкохвору або травмовану дитину, а також тих, хто має на утриманні повнолітню дитину з інвалідністю І або ІІ групи.

Також не призовуть до армії усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, які виховують неповнолітніх дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування.

Джерело: rbc.ua

Нове на сайті