Список іменин допоможе у виборі імені для хлопчика чи дівчинки, народжених у цей день.
Православні свята
Священномученика Харалампія, єпископа Магнезійського, мучеників Порфирія, Ваптоса та трьох мучениць
Церква вшановує пам’ять єпископа міста Магнезії (Греція) Харалампія та ще 5 мучеників, які постраждали за віру в Ісуса Христа у 202 році.
Благовірної княгині Ганни Новгородської
Вшанування княгині Анни Новгородської (ім’я до хрещення – Інгігерда) – подружжя великого князя Київського Ярослава Мудрого. Заснувала у Києві перший жіночий монастир. Померла 1051 року. День пам’яті святу церкву встановила у 1439 році.
Прохор Весновей, Преподобного Прохора Печерського
День святого Прохора. Його постригли у ченці у Києво-Печерському монастирі. Прізвисько Лебедник отримав за те, що їв лободу замість хліба. Мав дар чудотворення. Помер 1107 року.
Преподобного Лонгіна Коряжемського, ієромонаха
День пам’яті святого Лонгіна. Заснував монастир у гирлі річки Коряжемки і був його ігуменом. Помер у 1540 році.
Прохор Весняний
23 лютого святкується Прохор Весновей, інакше це День Прохора; Прохоров день; Прохор; Харлампія. Це день вшанування преподобного Прохора Печерського, коли не варто ходити до лісу чи води.
Народне свято 23 лютого у погодному календарі вважається поворотним. У давнину у цей день спостерігали за сонцем. Температура помітно збільшується. Тому в народі свято отримало назву «Весновій», що означає «віє навесні».
История
Святий Прохор жив у часи правління російського князя Святополка, який утискував киян. Після нападу на російську землю половців настав голод. У цей час до Печерського монастиря до ігумена Іоанна прийшла людина, яка бажає стати ченцем. Його назвали Прохором. Відрізнявся він тим, що пив лише воду, а їв виключно лободу, з якої навчився робити хліб. За це його прозвали лебідником. У голодні роки Господь збільшив урожай трави, щоб уславити Свого угодника і врятувати людей від лиха. Хліб, зроблений і благословенний Прохором, був на смак кращим, ніж пшеничний. Його він роздавав усім нужденним.
За часів нестачі солі Прохор урятував людей від лиха. З милості Божої він звернув увесь зібраний з келій попіл у чисту сіль і роздав її нужденним. Після цього продавці солі дійшли Святополку з доносом у тому, що преподобний заважає їм, підриває їх добробут. Князь пообіцяв розібратися з ченцем, але народ повстав проти правителя. Святополк злякався і попросив у Прохора вибачення.
До кінця своїх днів Прохор надавав благодійний вплив на російського князя. Після смерті святого, 10 лютого 1107 року, Святополк сам зніс його труну до Ближніх печер і поховав її там. З того часу на російській землі настав світ, половці були розбиті, а князь перед будь-яким починанням заходив до Печерського монастиря отримати благословення.
Традиції та обряди
На Прохора Весновея пустують духи лісів і водойм. Тому шанс заблукати в лісі, впасти у воду або просто впасти багаторазово зростає. Народне повір’я свідчить, що подібним «жартам» зазнають ті, хто не вірить у Бога. Не оминає нечиста сила і віруючих людей, але слабких духом, що порушують Божі заповіді. Тому 23 лютого без необхідності до лісу чи води краще не ходити. Якщо ж треба піти, то варто помолитися святому Харлампію – він допоможе вберегтися.
У народі існує думка, що якщо у це свято розпочати лікування серйозної чи тяжкої хвороби, то вона обов’язково відступить.
Прикмети
- Яскравий місяць віщує швидкі грози.
- Якщо протягом семи днів, починаючи з 23 лютого, стоять морози, то березень буде теплим.
- Чоловікам на Прохора Весновея краще відпочити від роботи, інакше справа не налагодиться.
- Подаровані цього дня коханій людині шкарпетки – на розлуку.
Іменинники 23 лютого
За церковним православним календарем 23 лютого відзначається 17 іменин: 14 чоловічих та 3 жіночих та 4 свята. Список іменин допоможе у виборі імені для хлопчика чи дівчинки, народжених у цей день.
23 лютого іменини відзначають чоловіки
Яким
форма імені Іоаким, спочатку давньоєврейського імені Йехояким – “створений Яхве (Богом)”, “затверджений, поставлений Яхве” похідне від арабського імені Хакім – “розумний”, “освічений”, “мислячий”, “вчений”, “мислитель”, ” мудрець» форма японського імені Акіхіто
Антон
від римської родовою назвою Антоній, що походить від давньогрецького антао – “зустрічатися, стикатися”, “боротися”, “конкурувати” або антос – “квітка”
Аркадій
від давньогрецького імені Аркадіос – “аркадець, житель Аркадії (область у Греції)”, а також “щасливий”, “блаженний” від грецького слова “аркадос” – “пастух”
Василь
від давньогрецького імені Басилейос – «царський, царствений»
Геннадій
від давньогрецького імені Геннадій, що походить від Геннади – «благородний, первородний»
Герман
від латинського germanus – “братський, близький”, “однокровний, рідний”, “справжній, істинний, справжній” один з варіантів написання та вимови давньонімецького імені Германн (Херманн) – “воїн”
Григорій
від давньогрецького григорео – «не спати», «бути пильним», «не сплячий»
Іван
від давньоєврейського імені Йоханан – «Яхве милостивий» від давньоєврейського Іоанн – «помилований Богом»
Лука
від латинського lux – «світло»
Марк
від грецького імені Маркос, що походить від латинського слова marcus – «молоток» від французького marquis – «маркіз»
Петро
від давньогрецького імені Петрос – «камінь», «твердий», «надійний»
Прохор
від давньогрецького імені Прохорос, що походить від прохореуо – «керувати хором», «йти попереду хору (танцюючих)»
Семен
від давньоєврейського імені Шимон – «Бог почув»
Ян
польська, білоруська та давньоруська форми давньоєврейського імені Йоханан – «Яхве милостивий»
Жінки
Ганна
від давньоєврейського імені Ханна – «милість», «благодать», «сила», «храбрость»
Валентина
від чоловічого імені Валентин, що походить від латинського Valens – «сильний, міцний, здоровий»
Галина
від давньогрецького імені Галене – «спокій», «тиша», «штиль (на морі)»