П’ятниця, 22 Листопада, 2024
ГоловнаДомашня енциклопедія6 лютого – блаженної Ксенії: історія свята та прикмети

6 лютого – блаженної Ксенії: історія свята та прикмети

Этот материал также доступен на русском языке
Православна церква 6 лютого вшановує пам'ять святої блаженної Ксенії Петербурзької та преподобної Ксенії Міласької (Євсевія). Ще день називають «Аксінья (Ксенія) – Півзимниця».

Що відомо про Ксенію Петербурзьку?

Свята блаженна Ксенія Петербурзька (у миру Ксенія Григорівна Петрова) – православна свята, Христа заради юродива. Народилася між 1719 та 1730 роками, несла подвиг добровільного божевілля протягом 45 років і померла в Санкт-Петербурзі не пізніше 1806 року.

Документальних відомостей про її життя немає, перші публікації народних переказів про неї відносяться до 1840-х років. Згідно з цими розповідями, вона була дружиною придворного півчого Андрія Петрова, який мав чин полковника. Після раптової смерті чоловіка 26-річна Ксенія обрала важкий шлях юродства. Вона пожертвувала свій будинок у приході Матфіївської церкви однієї зі своїх знайомих, одяглася в одяг чоловіка і говорила, що він живий, а Ксенія померла.

Своєю великою смиренністю, подвигом духовних та тілесних злиднів, любові до ближніх і молитвою здобула Ксенія благодатний дар прозорливості. Цим своїм даром багатьом вона допомагала у справі життєвого устрою та душевного порятунку.

Після багаторічного народного шанування блаженна Ксенія Петербурзька була зарахована до лику святих.

Хто така Ксенія Міласька?

Преподобна Ксенія (V), у світі Євсевія, була єдиною дочкою знатного римського сенатора. З юності вона прагнула до Бога. Щоб уникнути майбутнього шлюбу, вона таємно пішла з батьківського будинку з двома відданими їй служницями і відпливла на кораблі. Зустрівшись, за Божим промислом, з настоятелем обителі святого апостола Андрія, яка знаходилася в місті Міласі, в Кесарії, вона впросила його взяти її, разом із супутницями, в Мілас; змінивши своє ім’я, вона назвалася Ксенією.

У Міласі вона купила землю, збудувала храм в ім’я святого Стефана та заснувала жіночий монастир. Свята всім надавала допомогу: для бідних була благодійницею, для скорботних – утішницею, для грішних – наставницею.

Традиції 6 лютого

В народі цей день вважається важким. Наші пращури намагалися не шити, не в’язати, а також не стригти волосся і нігті 6 лютого. Крім того, у цей день не перестилали ліжко, вірили, що можна захворіти. А ще, кажуть, якщо вам наснився поганий сон у ніч на 6 лютого, то його обов’язково треба комусь розповісти, щоб він не став реальністю.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, коли шанують пам’ять Антонія.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні