Дієтолог Марина Кислова застерігає довірливих громадян: не треба кидатися в крайнощі! Сало не шкідливий продукт, просто його потрібно їсти в міру! Хоча є й рідкісні винятки – ті люди, для яких цей та багато інших продуктів категорично протипоказані. Але це, знову ж таки, винятки, які має зробити лише лікар!
Одужують не від сала, а від його кількості! Якщо ви ведете звичайний сидячий або близько того спосіб життя, вам належить 10-30 г сала на день. Якщо вже страждаєте на ожиріння і вам наказана низькокалорійна дієта – не більше 10 г на день.
Найкорисніше сало – просто солоне, з часником або перцем. Добре і копчене, але тільки «домашнім способом», з серпанком. На м’ясокомбінатах сало, грудинку та інші свинячі принади коптять у рідині, і це не комільфо, властивості продукту змінюються не на краще.
Не зовсім так. У здорової людини із нормальним шлунком справжнє свиняче сало дуже добре засвоюється і не перевантажує печінку. Взагалі найцінніші для нас жири – це ті, які плавляться при температурі нашого тіла, тобто близько 37, 0. Вони повніше і швидше за всіх інших перетравлюються і всмоктуються. Їхній список якраз і очолює свиняче сало.
І чудово! Тому що це чудова структура – підшкірний жир, у якому збереглися клітини та біологічно активні речовини.
Наприклад, найцінніша з жирних кислот – поліненасичена арахідонова кислота. Вона зустрічається дуже рідко, у рослинних оліях її взагалі немає.
Прожити без неї ніяк не можна. Арахидонова кислота входить до складу всіх клітинних мембран і потрібна серцевому м’язі. До того ж без неї не обходяться гормони, імунні реакції і холестериновий обмін.
Не забудьте про жиророзчинні вітаміни А (його тут до 1,5 мг на 100 г), Д, Е, а також каротин. Через війну біологічна активність сала вп’ятеро вище, ніж в олії. Отже, взимку «свинячий продукт» — саме те, що треба для підтримки життєвого тонусу та імунітету.
Так, він тут присутній, але навіть менше, ніж у коров’ячій олії. І нічого страшного у ньому немає. Думаєте, негайно почне відкладатись на стінках артерій і почнеться атеросклероз? Нічого подібного! Лікарі давно встановили, що кількість холестерину в крові та тканинах мало залежить від того, скільки ви його з’їли. Ця речовина чудово синтезується, навіть якщо ви взагалі її не їсте.
На частку жирів має припадати приблизно 30% калорій на день. (Зверніть увагу: не з’їдати 30% жирів, а отримувати від них 30% усієї енергії). Простіше кажучи, 60-80 г на день. І серед них лише третина – рослинні жири. Нам потрібно 10% поліненасичених жирних кислот, 30% насичених і цілих 60% мононенасичених. Таке співвідношення кислот є в: так-так, свинячому салі, а також в арахісовому та оливковому маслах.
Так, при смаженні сало втрачає частину своїх корисних властивостей і набуває токсинів і канцерогенів. Але й рослинні олії поводяться анітрохи не краще. Варто їх ненадовго нагріти, як вони різко перестають засвоюватись. А ось підігріте сало навпаки, засвоюється краще, ніж у холодному або гарячому смаженому. Отже вихід простий: сало треба не смажити до стану шкварок, а гріти на слабкому вогні.
Парадокс: сало з хлібом – саме те, що лікар прописав! Зрозуміло, маються на увазі не булочки-пампушки, а зерновий хліб, з борошна грубого помелу або з додаванням висівок. Звичайно, це для здорових людей, які не страждають на ожиріння і проблеми з травленням.
А ось гастрономічні радощі на кшталт бекону класти на хліб справді не варто. Вони взагалі при схудненні дозволені в мікроскопічних кількостях – близько 5 г. Зате цього цілком достатньо, щоб надати смаку, наприклад, черговій тушкованій капусті.
Ось це чиста правда – сало чудовий супутник алкоголю. Головним чином тому, що воно не дозволяє швидко п’яніти. Жирне сало обволікає шлунок і не дає напою з градусами моментально там всмоктатися. Звичайно, алкоголь все одно вбереться, але вже пізніше, в кишечнику, і поступово.
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…