Посвята Богоявлення
Продовження свята Богоявлення (Хрещення Господнє). Цього дня у храмах відбувається богослужіння, читають молитви.
Зимовий весільник (Іванів день)
Інакше це Собор Пророка, Предтечі та Хрестителя Іоанна.
Цього дня відбувається вшанування пам’яті хрестителя Ісуса Христа, святого пророка Іоанна Предтечі, який прийняв мученицьку смерть. Його вбили мечем за наказом царя Ірода.
Цього дня посту немає – дозволяється вживання будь-якої їжі.
Інші назви: Весільник, Бражник, Зимовий М’ясоїд, Перезимтя, Лінивий день, Іван, Іванів день, Іван Хреститель
Церковна назва: Собор Пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна
Значення: День пам’яті Іоанна Предтечі
Традиції: Посидіти; вживання священної води перед трапезою; обрядове годування худоби; приготування пива; заборонено вмиватися; заборона на будь-яку роботу
Народне свято Зимовий Весільник (Іванів день) відзначається 20 січня 2022 (дата за старим стилем – 7 січня). У церковному православному календарі це день Собору святого Пророка, Предтечі та Хрестителя Іоанна. Назва Зимовий весільник свято отримало у народі у зв’язку з тим, що в цей період починався час сватання, і молоді люди відправляли сватів до батьків нареченої. Ще його називають Бражником, оскільки саме в цей день священною водою «запивається зло». Перед початком трапези люди випивають освячену воду і тим самим знаходять здоров’я цілий рік.
Історія
Іоанн Предтеча народився в сім’ї, яка жила за законами Мойсея. З юних років він присвятив себе служінню Богу і до 30 років прожив у Юдейській пустелі, далеко від людей. Іоанн носив простий одяг, дотримувався постів і молився. Він хрестив юдеїв (проводив обряд очищення водою) та закликав їх до покаяння.
У біблійних оповідях викладено, що Іоанн Предтеча, будучи останнім пророком, передбачив прихід Месії і саме він у річці Йордан хрестив Ісуса Христа.
Традиції та обряди
На це свято заборонено працювати. Проводяться останні посиденьки.
Багато хто робить обрядове годування худоби. Домашніх тварин пригощають хлібом із сіллю чи млинцями. Люди вірять, що проведення такого обряду допомагає підвищити їхню чисельність.
Традиційно цього дня варять пиво, але вживати його слід у невеликих кількостях. Згідно з повір’ям, випробуване спиртне оберігає від прикрості та сліз. Якщо перевищити норму, то до хати прийде нещастя.
Коли в будинок приходять свати або вже гуляється весілля, то дівчині слід випити невелику кількість вина. Вважається, що це не дасть у молодій сім’ї завестися сльозам та тривогам.
У цей день забороняється вмиватися, оскільки змивається захист, і людина стає схильною до обману.
Прикмети
Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде холодною.
Якщо в Іванів день виглянув повний місяць – чекай повінь.
Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде холодною.
Якщо у Зимовий весільник стоїть дощова чи туманна погода, то врожай зернових буде багатим.
Якщо ясна погода, то влітку буде посуха.
Якщо в Іванів день побачити мишу, то в сім’ї незабаром з’явиться поповнення.
Побачити білого лебедя чи дикої гуски у це свято – до виконання бажання.