День Соборності України: історія свята
Згідно з офіційними джерелами, 22 січня 1918 року Центральна Рада на IV Універсалі проголосила, що відтепер Україна є незалежною державою. Через рік, 22 січня 1919 року, підписали Акт возз’єднання Української народної республіки (УНР) та Західно-Української народної республіки (ЗУНР). Це означало, що республіки об’єднуються та створюють єдину державу. Пізніше домовленість назвали “Акт Злуки”.
Незважаючи на підписаний акт, об’єднання територій не відбулося, але така дія суттєво вплинула на політичну ситуацію в країні. 1990 року, напередодні річниці, між Києвом та Львовом десятки тисяч людей, тримаючись за руки, вишикувалися в “живий ланцюг”. Така акція підтверджувала стійкість та єдність українського народу.
1999 року чинний президент Леонід Кучма офіційно встановив свято 22 січня як День Соборності України. 13 листопада 2021 року президент Петро Порошенко заснував 2 свята: День Соборності України (22 січня) та День Гідності та Свободи України (21 листопада).
Що сталося 22 січня в Україні та світі?
1905 – масовий розстріл демонстрації в Петербурзі, “кривава неділя” 1905 року.
1918 – Українська Центральна Рада в IV Універсалі проголосила незалежність УНР.
1963 – Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер та президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу – Єлисейський договір.
1970 – відбувся перший регулярний політ Боїнга 747 з пасажирами на борту: з Нью-Йорка за шість з половиною годин він прибув до Лондона.
2006 – Ево Моралес склав присягу як президент Болівії і став першим представником корінного населення, який очолив державу.
2010 – Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння Степану Бандері звання Героя України.
2014 – перші загиблі на Майдані у Києві.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про події 19 січня.