Термін «страховий» стаж введено Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набув чинності з 1 січня 2004 року. Це той період, коли ви або ваші роботодавці сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України. До 01.01.2004 стаж називали трудовим.
Трудовий стаж — це той період роботи, який підтверджують записи у трудовій книжці або інші документи.
Основним документом, що підтверджує стаж, набутий до 2004 року, є трудова книжка.
Періоди трудового стажу, набутого до 2004 року, зараховуються до страхового стажу. Після 2004 року набути страховий стаж можна в єдиний спосіб — сплачуючи страхові внески. Сплатили — є стаж, не сплатили — стажу немає.
Усі дані про сплачені внески, починаючи з 2004 року, внесено до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Тому за періоди трудової діяльності з 1 січня 2004 року для підтвердження стажу трудова книжка не потрібна, оскільки вся інформація про працівника є у Реєстрі.
Як самостійно перевірити, чи сплачує роботодавець за вас страхові внески?
«Сьогодні кожен працівник на порталі Пенсійного фонду України може самостійно перевірити, чи добросовісно сплачує роботодавець за нього страхові внески та який період трудової діяльності зараховано до його страхового стажу», — пояснюють у Мінсоцполітики.
На порталі можна отримати всю інформацію про:
- трудову діяльність;
- наявний страховий стаж;
- суми внесків, сплачених до ПФУ, та розмір заробітної плати;
- також можна подати заявку на отримання пенсії (при досягненні відповідного віку та страхового стажу).
Джерело: портал Finance.ua
Раніше ми писали: «Страховий» і «трудовий» стаж: різниця