У новому відео на Youtube-каналі “На пенсії” експерт нашого видання, журналіст Сергій Коробкін відповідає розбираємо такі запитання:
- У якому стані наразі енергетика України?
- Чи будуть українці взимку зі світлом та теплом?
- Що робить для цього держава?
- Як може змінитися тариф на світло?
- За яких умов та коли це можливо?
Який стан енергетики у серпні 2024
У липні достроково завершився планово-попереджувальний ремонт на двох українських енергоблоках. Після цього їх під’єднали до мережі. Завдяки цьому був усунутий дефіцит генерації, та стало можливим скасування відключень споживачів. Українці знову мають повноцінне енергозабезпечення, щоправда, за винятком прифронтових територій.
Раніше ми писали, що в Україні перерахували тарифи на комуналку.
За словами заступника міністра енергетики Миколи Колісника, зараз триває найбільша за всю історію України ремонтна кампанія енергооб’єктів. До енергосистеми за випередженням графіку приєднано два блоки атомних електростанцій потужністю 2 ГВт.
Внаслідок російських атак цього року ми втратили 9 ГВт встановленої потужності, це маневрова потужність гідро та теплоелектростанцій, які якраз і допомагали покривати пікове споживання.
“Тому ми закликаємо побутових споживачів, споживайте відповідально, споживайте економно”, – наголосив замміністра.
Як наголошує Колісник, розумне споживання дозволяє і допомагає енергетикам збалансувати енергосистему. Зокрема, це питання пікового споживання:
- зранку – від 7 до 9 годин,
- увечері – від 5 до 10 годин.
Фахівці прогнозують, що за відсутністю нових масштабних ударів росіян Україна пройде наступні місяці з мінімальними відключеннями або взагалі без них.
Що робить для цього держава
Міністерство енергетики та єврокомісар Кадрі Сімсон створили фонд підтримки енергетики, через який залучено понад 550 млн євро для своєчасного проведення ремонтів попри постійні обстріли об’єктів енергетичної сфери. Але ризик та загроза завжди залишаються.
Зелена енергетика
Попри війну є додаткова зелена генерація, яка встановлюється.
Урядом прийнято низку фінансових інструментів, що допомагають українцям встановлювати сонячні панелі та акумулятори для накопичення енергії:
- розширена так звана програма 5-7-9 для встановлення таких приладів у багатоквартирних будинках;
- розроблена програма безвідсоткового кредитування для приватних будинків, коли людина сплачує тільки за обладнання, а відсотки покриває держава;
- вивільнено від митних формальностей та податку на додану вартість енергетичне обладнання.
Тобто вартість енергетичного обладнання стала меншою, а закупити обладнання можна більше.
Також було спрощено умови приєднання зеленої генерації, це стосується як будівельних, так і екологічних вимог.
Нагадаємо, що потрібно терміново актуалізувати інформацію про лічильники.
Чи будуть українці зі світлом та теплом взимку 2024-2025
Заступник міністра енергетики запевняє, що на сьогодні активно встановлюється резервна генерація.
Нагадаємо, нещодавно ми писали, як саме можна платити вдвічі менше за електроенергію.
Модульні котельні
Йдеться про малі модульні котельні, які дозволяють забезпечити як підприємства, так і для побутових споживачів.
“Ми отримуємо активну підтримку від наших міжнародних партнерів для того, щоб забезпечити в кожному населеному пункті необхідні типи такого резервного живлення”, – поясняють у міністерстві енергетики.
На думку Колісника, це якраз і є запорукою стабільності навіть у випадках негативних сценаріїв.
Альтернативні види палива
Ще розробляються альтернативні види палива, наприклад, біометан.
В Україн вже створені умови для розвитку його виробництва і для вигідного інвестування у цю галузь.
Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який спрощує митні формальності щодо постачання біометану до країн Євросоюзу, де біометан використовують як відновлений тип живлення та біогазу.
Ми є аграрною країною і саме в частині сировини ми маємо великий потенціал для виробництва біометану.
Це певне джерело стабільності, адже в кожній області фактично може виникнути свій виробник газу, що сприятиме енергетичному балансу в країні.
Як зміниться тариф на світло 2025
Крім того, Верховна Рада найближчим часом має розглянути законопроєкт про добудову 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС, що дозволить суттєво знизити вартість електроенергії. Про це заявив народний депутат Сергій Нагорняк під час виступу в залі парламенту.
Також Нагорняк наголосив, що певні групи, які не зацікавлені в стабілізації енергоринку, намагаються затягнути ухвалення цього важливого рішення.
“Коли в країні є певний дефіцит генерації, відповідно ціна на електроенергію зростає. Добудова нових блоків дозволить уникнути цього дефіциту і знизити ціну”, – запевнив він.
За словами депутата, Енергоатом не потребує державних коштів для реалізації проєкту, йому потрібен лише дозвіл парламенту.
Коли саме планується добудувати енергоблоки на Хмельницькій АЕС та з’явиться можливість знизити вартість електроенергії дивиться в новому відео на Youtube-каналі ”На пенсії”.
Вас також можуть зацікавити новини:
Краще, ніж депозит? Чи варто зараз звичайним українцям вкладати гроші в землю (відео)
Нульовий кредит на сонячні станції: що змінилось в умовах, які пропонують банки (відео)