Статті

У чому духовний сенс притчі про митаря і фарисея для сучасної людини

За кілька тижнів до початку Великого посту православні починають готуватися до цього важливого періоду. У першу підготовчу неділю Церква згадує притчу про митаря і фарисея. Ця коротка притча з Євангелія від Луки складається всього з кількох фраз:

«Фарисей, ставши, молився сам у собі так: Боже! дякую Тобі, що я не такий, як інші люди, грабіжники, кривдники, перелюбники, або як цей митар: пощуся двічі на тиждень, даю десяту частину з усього, що здобуваю.

Митар же, стоячи вдалині, не смів навіть підняти очей на небо, але, б’ючи себе в груди, говорив: Боже, будь милостивий до мене, грішника!

Кажу вам, що цей пішов виправданим у дім свій більше, ніж той: бо всякий, хто підносить сам себе, принижений буде, а той, хто принижує себе, піднесеться (Лк 18:11-14)».

Ми, сучасні читачі, бачимо тут насамперед осуд фарисея – для нас саме це слово означає «релігійний лицемір». Але за часів Господа фарисеї – це просто люди, яких вирізняла особлива побожність, у когось – фальшива і показна, у когось – цілком щира. І тут Господь не каже, що фарисея засуджено – він каже, що митаря «виправдано більше».

Митар для сучасників Господа Ісуса – приклад явно поганої людини. Це збирач податків, його зневажають і ненавидять усі чесні люди. І саме він іде у свій дім «більш виправданим». Чому?

Тому що він знає за собою, що він – погана людина, якій нема на що розраховувати, крім незаслуженої милості Божої. Тому він і готовий її прийняти.

Чому важливо не вважати себе гідним? Щоб відкритися милості Божій. Церква говорить про Бога: «Його ж благість безмірна і людинолюбство невимовне».

Французький письменник Жорж Бернанос у «Щоденнику сільського священика» пише: «Достатньо знаку, погляду, німого поклику, щоб прощення кинулося на нас із небесних висот, як орел».

Господь готовий помилувати і найгіршу людину. Біда в тому, що людина через гординю і невіру сама відгороджується від милості Божої. Неможливо помилувати того, хто вважає, що не потребує милості, як неможливо нагодувати того, хто не голодний, або зцілити того, хто не хворий. Тому в Церкві моляться на тижні про митаря і фарисея: «Постараємося наслідувати фарисеєву чесноту і митареву смиренність».

ДО ВІДОМА. Неділя про митаря і фарисея – це неділя за три тижні до початку Великого посту. У 2025 році вона випадає на 9 лютого. Цей день відзначається одночасно і за новоюліанським, і за юліанським календарями, оскільки Великдень і пов’язані з ним дати в цих календарях збігаються.

Вам може стати в нагоді:

Метки: біблія митар пост притча

Новое на сайте

  • Новини

Як відчистити плитку та шви у ванній без хімії та зайвих витрат: цей засіб є у вашому домі

Чистота у ванній кімнаті – це не тільки приємний естетичний момент, а ще й запорука…

08/02/2025 23:26
  • Новини

Урожай перцю буде на славу: найкращі дати для посіву насіння на розсаду та на грядки у 2025 році

Перець, переважно, вирощують через розсаду, тому важливо знати, коли краще зробити посів, щоб отримати міцні…

08/02/2025 22:54
  • Статті

Вакуумне формування пластику: технологічні особливості

Сучасні технології обробки матеріалів дозволяють отримувати вироби складної форми з високою точністю та мінімальними витратами.

08/02/2025 22:34
  • Новини

Погода в Україні на неділю, 9 лютого

9 лютого місцями буде 8-9 градусів морозу на заході та сході країни.

08/02/2025 21:54
  • Статті

Чому бізнесу важливо співпрацювати з професійною веб-студією?

У сучасному цифровому середовищі сайт є не просто візитівкою компанії, а ключовим інструментом для залучення…

08/02/2025 21:19
  • Новини

Магнітні бурі на неділю, 9 лютого 2025 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

08/02/2025 20:56