Статті

Українців, які виїхали за кордон, чатують на фінансові неприємності: можна залишитися без виплат

«У березні 2022 року я вимушено евакуювався з Миколаєва за кордон. До цього я отримував в Україні пенсію за Списком №1 та щомісячні регреси* з профзахворювання. У серпні 2023 року я пройшов належну верифікацію на порталі ПФУ, після чого пенсію мені продовжили платити без будь-яких проблем.

Проте відновити виплати щомісячних регресів із профзахворювання ПФУ відмовився, що є порушенням статті 46 Конструкції України та статті 22 Загальної Декларації прав людини.

У чому полягає різниця між евакуйованими пенсіонером і людиною з профзахворюванням, якщо евакуйованому пенсіонеру достатньо пройти верифікацію на сайті ПФУ, підтвердивши, що він живий, а інваліду праці для вирішення питання соцзахисту цього недостатньо?»

Віктор Татаров,
лист надійшов на електронну пошту редакції

Вебпортал електронних послуг ПФУ досить давно дозволяє вирішувати різні питання дистанційно: це стосується і призначення, і перерахунку, і для подовження виплати пенсій. Для тих, хто опинився за кордоном після 24 лютого 2022 року, а також для внутрішньо переміщених осіб правила поновлення та подовження виплати пенсії уточнили й у певному сенсі спростили.

При цьому правила подовження страхових виплат з інвалідності залишаються дещо іншими. Тому ідентифікація, яка працює для подовження виплати пенсії, не працює стосовно виплати регресу. З одного боку, тепер обидві виплати здійснюються Пенсійним фондом і було б логічно здійснювати їх верифікацію за однаковими правилами. Але функції з виплат, пов’язаних із нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням, передано ПФУ лише у 2023 році. Очевидно, що питання відновлення таких виплат для тих, хто опинився за кордоном, потребує змін на законодавчому рівні. Або ж потрібно вимагати таких виплат у судовому порядку.

Додамо, що у квітні 2024 року до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» внесено важливе уточнення, яке однозначно дає змогу подовжити виплату пенсії тим, хто тимчасово виїхав за кордон. А у законодавстві про загальнообов’язкове державне соціальне страхування такої чіткості немає. З нього, як і раніше, випливає, що страхові виплати з інвалідності мають здійснюватися у межах України.

Чітко зрозуміло лише одне: якщо людина виїхала за кордон не тимчасово, а на постійне місце проживання, то, згідно із законом, їй не повинні виплачувати ані пенсію, ані регрес (якщо інше не передбачено міжнародними угодами).

*Страхові виплати

Раніше ми писали:

Новое на сайте

  • Статті

Як вибрати гарний ігровий комплекс для кішки

Котячий ігровий комплекс - це не просто предмет інтер'єру, а важливий елемент комфортного простору для…

25/12/2024 00:31
  • Новини

Жодної жовтизни та сірості: найефективніший спосіб відбілити тюль – допоможе секретний компонент

Якщо підготовка до різдвяно-новорічних свят у вас асоціюється також із прибиранням, то ви неодмінно захочете…

24/12/2024 23:24
  • Новини

Які плодові дерева потрібно обрізати взимку: у рази підвищите врожайність

Багато садівників вважають, що обрізку дерев потрібно проводити виключно восени чи навесні. Але деякі дерева…

24/12/2024 22:55
  • Новини

Погода в Україні на середу, 25 грудня

25 грудня очікується дощ у Криму, подекуди невеликий сніг у західних областях.

24/12/2024 22:21
  • Статті

Яким має бути догляд за волоссям та шкірою голови?

Усі мріють мати блискуче, сильне волосся та здорову шкіру голови. Але дуже часто стикаються з…

24/12/2024 22:03
  • Новини

Магнітні бурі на середу, 25 грудня 2024 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

24/12/2024 21:34