Ключові тези:
- Ігор Поклад – композитор, чиї пісні стали частиною української культурної ДНК, хоча сам він залишався напрочуд непублічною людиною. Його музика звучала голосами великих артистів та увійшла в історію як народне надбання.
- Особисте життя маестро – це історія великого кохання, відданості та стійкості. Разом із дружиною Світланою він пережив окупацію, втрату будинку, хворобу та навіть осквернення рукопису книги. Але їхній зв’язок залишився міцним до самого кінця.
- Одна з найбільших творчих помилок, за визнанням самого Покладу, — відмова від роботи над фільмом «У бій ідуть лише «старі», хоча саме вона могла принести йому всесоюзну славу в кіно.
Нещодавно (9 липня) на 84-му році пішов з життя композитор Ігор Поклад.
Ми повідомляли Помер Ігор Поклад: автор музики легендарних українських пісень
Він був настільки непублічною людиною, що в обличчя його знали тільки найближчі люди. Але його пісні не просто знайомі кожному українцю, вони стали народними. Для багатьох музика Поклада є своєрідним національним кодом, який звучить голосом Ніни Матвієнко, Василя Зінкевича, Назарія Яремчука.
Народжений у війні
Народився Ігор Дмитрович 10 грудня 1941 року в місті Фрунзе (нині – Бішкек, столиця Киргизстану). Батько – кадровий військовик – був евакуйований туди з родиною. Після Другої світової війни сім’я повернулася в Україну. Ігор закінчив загальноосвітню та музичну школи в Тернополі. Згодом було навчання на композиторському факультеті Київської державної консерваторії.
У 1966 році Ігор Поклад створив унікальний на той час вокально-інструментальний ансамбль «Мрія». Колектив мав шалену популярність, став лауреатом Всесоюзного конкурсу артистів естради поряд з легендарними на той час «Піснярами». Але Поклад вимушений був припинити керування цим проектом через службу в армії.
Пісні, які всім знайомі
Ця обставина стала доленосною у його творчості. Саме під час служби музикант познайомився з поетом-початківцем Юрієм Рибчинським. Разом вони створять чимало знаменитих хітів. Серед них: «Скрипка грає» і «Тече вода» (у репертуарі Василя Зінкевича), «Чарівна скрипка» («Сіла птаха») та «Ой, летіли дикі гуси» (у репертуарі Ніни Матвієнко), «Очі на піску» (у репертуарі Тамари Гвердцителі).
У співпраці з Борисом Олійником народилася пісня «Мамо, вечір догоря», яку також співала Ніна Матвієнко. Пісня «Моя Україна» була написана на слова Миколи Ткача. А хіт «Хай щастить вам, люди добрі» – у співавторстві з Вадимом Крищенком.
Про що шкодував композитор?
Ігор Поклад писав музику і для кінематографу. Працював з режисером Леонідом Биковим.
«Осіннього вечора десь у середині 70-х у моїй холостяцькій квартирі на Татарці пролунав дзвінок у двері. Гість представився: «Здрастуйте. Я – Леонід Биков. А ви – Поклад?». Відверто кажучи, я обомлів. Ми пройшли в кімнату, мама швидко зробила нам чайку і міцнішого – треба було зігріти людину. Поговорили про те, про се, роззнайомилися. Льоня якраз приступав до зйомок свого дебютного режисерського фільму «Де ви, лицарі?». На нашій студії як композитора йому запропонували мене», – писав Ігор Поклад на своїй сторінці у Фейсбуці у грудні 2018 року, в день, коли Бикову мало б виповнитися 90 років.
Спільний фільм не виправдав сподівань. Але через якийсь час Леонід знову був біля дверей Поклада.
«Ігоре, в мене є ідея. Якщо і цього разу не вийде, все, зав’яжу з кіно назавжди. Але я повинен це зняти. Фільм буде про льотчиків», – згадував композитор.
Биков таки зняв ту картину – «У бій ідуть одні «старики». Вона стала знаковою у його творчій долі. Проте музики Ігоря Поклада у фільмі не було.
«Що довше говорили, то ясніше я розумів – це не моє. У Льоні була чітко збудована картинка, я розумів – мені реально нічого робити в цій картині. Ми просиділи півночі, сперечалися, він переконував мене взятися за роботу, але я відмовився», – поділився Поклад. А згодом зізнався: це було найбільшою помилкою його творчого життя.
Найважливіша жінка його життя
В особистому житті Ігорю Покладу пощастило – так він сказав в одному з нечастих інтерв’ю. Дружина Світлана стала не просто найважливішою жінкою його життя, вона стала подругою, соратницею, помічницею.

Познайомилося майбутнє подружжя, коли дівчина була студенткою другого курсу Київського університету. Ігор Дмитрович – тоді вже досить відомий композитор, набагато старший – запросив її на гру київського «Динамо». Після першого побачення пара розійшлася на довгі десять років. А тоді знову зустрілися та одружилися, щоб більше ніколи не розлучатися. Одні сміялися з їх великої різниці у віці, другі – не вірили у почуття, а дехто навіть заздрив. Попри це, вони прожили разом 34 роки.
«Бути дружиною композитора — це виклик. Гірше тільки дружинам рокерів», — жартувала жінка в одному з інтерв’ю.
У подружжя не було дітей. «Його пісні — це його діти», — казав друг і співавтор багатьох хітів Юрій Рибчинський.
Життя в окупації
Поклади жили у Ворзелі на Київщині. Це було місце сили композитора, місце його затишку і спокою. Але на початку російського вторгнення територія опинилася в тимчасовій окупації. Сім’я переховувалася у підвалі, потім їх евакуювали. Російські військові облаштували у їхньому домі штаб. Лютували в Бучі, а в дім композитора поверталися відпочивати. Світлана з Ігорем тоді якраз написали книгу спогадів «По той бік роялю». Її рукопис окупанти використовували як туалетний папір. До слова, книга таки вийшла і сьогодні є у продажу.
Пішов з життя під звуки ворожих дронів
Ймовірно, воєнні події й підірвали і без того слабке здоров’я музиканта. З часом подружжя повернулося у свій дім. Тут і помер Ігор Поклад. Та, за словами дружини, він не страждав.
«Господь його настільки любив, що він з таким важким діагнозом не мав жодної хвилини болю», – зізналася Світлана. І додала, що Ігор Поклад пішов з життя під звук ворожих дронів, які летіли над їхнім будинком.
Прощання з маестро відбулося в Національній філармонії України в Києві. Провести в останню путь легендарного композитора прийшли друзі, колеги і численні шанувальники.
Фото: Ігор Поклад
Фото: Світлана Поклад: «Він пішов, забрав половину мого серця і половину душі. А я віддала це із задоволенням».
Читайте також: