Ключові тези:
Після 60 років зниження фізичної сили — явище поширене, але іноді воно свідчить не просто про вік, а про хворобу. Як відрізнити ознаки природного старіння від тривожних дзвіночків, що сигналізують про розвиток патології, розповіла лікарка-терапевтка вищої категорії Ганна Кондратьєва.
Патологічний стан, при якому відбувається зниження маси, сили та функціональності м’язів, називається саркопенією. За даними медичної статистики, на неї страждає майже кожен третій після 60 років і кожен другий – після 80. Іноді саркопенія розвивається й у людей молодого та середнього віку, як наслідок іншого захворювання. Патологія порушує роботу рухового апарату і стає частою причиною падінь і переломів.
Також цей стан підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, хронічних запальних процесів.
Основна причина розвитку саркопенії – природне старіння організму. З віком знижується рівень гормонів, необхідних для стимуляції синтезу білків, без яких неможливою є підтримка м’язової маси. Така патологія називається первинною.
До чинників, що провокують вторинну саркопенію, належать:
Крім того, відіграє роль і наявність серйозних хронічних захворювань:
Прояви патології зазвичай наростають поступово, тому багато людей не відразу помічають погіршення самопочуття. До основних симптомів, які мають насторожити, належать:
Для попередження ускладнень важливо виявити саркопенію якомога раніше. Визначенням і лікуванням цієї патології в ідеалі займається лікар-геріатр (геронтолог). Але оскільки такий фахівець є далеко не в кожному лікувальному закладі, діагностувати зменшення м’язової маси може також досвідчений терапевт. Для цього застосовуються спеціальні тести (на швидкість ходьби, м’язову силу рук, підйом із положення сидячи).
Також можуть бути призначені КТ, МРТ, УЗД, аналіз складу тіла, рентгенівська абсорбціометрія (вимірювання щільності кісток), консультації суміжних фахівців для виключення інших патологій.
Схему лікування саркопенії підбирають індивідуально. Але основні заходи спрямовані на уповільнення прогресування хвороби та поліпшення якості життя. Для цього потрібні:
Але оскільки саркопенію, як і будь-яке захворювання, легше попередити, ніж лікувати, ліпше системно вести активний спосіб життя і збалансовано харчуватися. Тоді ваш організм буде більш витривалим, й вікові зміни принесуть менше дискомфорту. Тож не сидіть без діла — рух, навіть помірний, здатен творити дива.
Ганна Кондратьєва, лікарка-терапевтка вищої категорії, освіта – Дніпропетровський державний медичний інститут. Досвід роботи – понад 30 років.
Читайте також:
Синоптики прогнозують погоду переважно без опадів, лише подекуди грози. Дощі з грозами вдень найімовірніші на…
Що кажуть фахівці: чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
У день святкування Почаївської ікони Церква згадує чудеса, явлені через образ Пресвятої Богородиці. Ця ікона…
З 2025 року українці віком від 60 років отримали право добровільно служити за контрактом в…
У системі соцвиплат – важливі зміни. Наразі призначенням та виплатами допомоги людям з інвалідністю займається…
Цей рецепт – яскравий доказ того, що кулінарні експерименти можуть бути простими та смачними. Малина,…