Статті

Перерахунок пенсій за новою формулою: чи варто чекати автоматичного заниження виплат

Короткі тези:

  • Пенсіонер скаржиться на самовільне застосування двоскладової формули для обчислення пенсії.
  • Через це не врахували вигідніший заробіток за радянські роки.
  • Пенсійний фонд відмовляється виправити ситуацію.
  • Чи законні дії ПФУ – пояснює пенсійний експерт.

«Я вийшов на пенсію 2 жовтня 2008 року. В 2014 році територіальний орган Пенсійного фонду отримав раніше відсутні довідки про заробіток для розрахунку пенсії та без моєї згоди і без пояснення причин застосував до моєї пенсійної справи двоскладову формулу розрахунку обчислення пенсії (розпорядження додається).

У своїх публікаціях ви чітко зазначали, що застосовувати частину 2 статті 27 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при розрахунках пенсії невигідно. 

Така формула не дозволяє застосовувати значно більші коефіцієнти заробітку i стажу за період 60 місяців з 01.06.1977 по 31.05.1982.

Заява на обчислення пенсії за двоскладовою формулою в матеріалах моєї пенсійної справи відсутня («зникла») і, як запевняє Пенсійний фонд, відповідний перерахунок не здійснювався. Обласне управління знає ситуацію, але не дає вказівки на поновлення давно відібраного права на інший розрахунок пенсії. Чи є в діях Пенсійного фонду порушення закону?», – Юрій Петренко, лист надійшов на електронну пошту редакції.

Раніше ми розповідали, що потрібно знати про вікові доплати до пенсії після досягнення 65 років.

Що таке двоскладова формула?

Нагадаємо, що згаданий Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» набув чинності 1 січня 2004 року. Він передбачав масштабну пенсійну реформу і перерахунок усіх раніше призначених пенсій за абсолютно новою формулою. Ця формула прописана саме у статті 27 вказаного Закону. Водночас частина 2 цієї статті передбачає, що за бажанням особи частина пенсії за віком, набута до дня набрання чинності цим Законом, може бути обчислена відповідно до раніше чинного законодавства, а частина пенсії, набута після набрання чинності цим Законом, – вже за новими правилами. Це і називається двоскладовою формулою. Вона, вочевидь, була передбачена для більш плавного переходу на нову систему, і по окремих пенсійних справах у ті часи виявилася більш вигідною для розрахунку. На сьогодні в більшості випадків ця формула втратила сенс і для обчислення пенсій не застосовується. Однак, комп’ютерна програма, що використовується для обчислення пенсій, і надалі роками продовжувала про всяк випадок прораховувати два варіанти, і обидва варіанти можуть відображатися в протоколі розрахунку пенсії.

Чому виникають питання?

Цей подвійний розрахунок досі спантеличує багатьох пенсіонерів, але залишається у пенсійних справах як елемент старої системи. Важливо розуміти, якщо ви бачите в розпорядженні про розрахунок пенсії двоскладову формулу, це зовсім не означає, що пенсію обчислюють і виплачують саме за цією формулою.

Ми не знаємо всіх обставин конкретної пенсійної справи і не можемо зробити висновки, за які періоди загалом врахована (чи не врахована) заробітна плата– з доданих документів цього не видно. Але з них здається цілком очевидним, що пенсія обчислена за звичайною (новою) формулою. Розпорядження, яке ви додали до свого листа, датоване 5 лютого 2018 року. У ньому видно, що пенсія на той час прораховувалася паралельно як за двоскладовою, так і за новою формулою. Ба більше, у відповіді обласного управління Пенсійного фонду, яку ви також нам надіслали і яка датована вже 2025 роком, чітко написано, що перерахунок вашої пенсії за двоскладовою формулою не здійснювався.

У цьому сенсі ми не бачимо жодних порушень із боку Пенсійного фонду. Можливо, ви дещо не розібралися в алгоритмі обчислення власної пенсії. А, можливо, ми не зовсім зрозуміли ваше питання, бо нам невідомі всі нюанси конкретної ситуації.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Дача

Чому слива не дає врожаю: поширені причини та що з цим робити

Урожаю все нема, а дерево росте вже не перший рік? Причин відсутності плодів у сливи…

07/07/2025 15:24
  • Новини

Сирні кульки з кропом і кунжутом: неймовірно смачна закуска за 10 хвилин

Не обов’язково бути шеф-кухарем, щоб створити закуску, яка прикрасить будь-який стіл. Замість банальних канапок –…

07/07/2025 14:53
  • Статті

Чому все більше підприємців обирають кредит онлайн в ПУМБ

З початку 2025 року ПУМБ став лідером серед банків в онлайн-кредитуванні малого бізнесу. Така динаміка…

07/07/2025 13:53
  • Новини

Ощадбанк ухвалив важливе рішення, що торкнеться багатьох клієнтів: що змінилося

Для клієнтів одного з найпопулярніших банків країни ввели важливі зміни. До коли відтепер можна користуватися…

07/07/2025 13:12
  • Новини

Частина пенсіонерів зможуть отримувати грошову допомогу протягом шести місяців від Карітас: куди звертатися

Відомий благодійний фонд оголосив про видачу грошової допомоги українцям. Хто її може отримати та як…

07/07/2025 11:01
  • Новини

Одна куртка підлітку на 3 роки та дві сукні для жінки на 7 років: Гетманцев про прожитковий мінімум

В Україні досить дивно вирахували норми прожиткового мінімуму для громадян. Так, жінці належить дві сукні…

07/07/2025 10:22