Як правильно вимірювати тиск, щоб не помилитися
Люди часто скаржаться на те що у них тиск високий або низький. Але, за спостереженням кардіолога Світлани Окоро-Бик, більшість має дуже погане уявлення, як і коли міряти тиск.

– Найбільшою помилкою є вимірювання тиску на стресі, коли перенервував, заболіла голова тощо. Особливо хочу зупинитися на вимірюванні тиску при головному болі. Це один із найбільших і найстійкіших медичних міфів на території колишнього радянського союзу. Чомусь існує стійке «правило»: болить голова – поміряй тиск, – каже лікарка.
Українці спершу міряють тиск, британці одразу п’ють пігулки
Вона навіть провела невелике дослідження. Наукової мети не ставила, але лікарська цікавість взяла верх.
– Я працюю кардіологом в Британії. Вирішила поставити питанням десяти британцям: що вони роблять перш за все, коли болить голова?. Десять із десяти відповіли, що приймуть знеболююче. Шість із них також відпочинуть. І ніхто не сказав, що буде міряти тиск, поділилася Світлана Окоро-Бик.
Аналогічне питання лікарка поставила десяти українським пацієнтам. Відповіді дуже відрізнялися.
– Десять із десяти людей відповіли, що в першу чергу виміряють тиск. П’ять із них відпочинуть, і лише троє вип’ють знеболююче. Цікава різниця, правда ж? – звертає увагу кардіолог.
Вона закликає правильно вимірювати тиск і розробила перелік основних правил, якими можуть користуватися також пенсіонери.
Чому не треба міряти тиск, коли болить голова
Це стосується будь-якого болю, але саме з головним болем люди найчастіше намагаються міряти собі тиск. Біль є стресогенним фактором. Часто організм реагує на стрес підвищенням тиску. Це нормальна фізіологічна реакція на стрес і на навантаження. Тому, коли болить голова, спочатку треба знеболити.
– Коли головний біль минув – тоді, за потреби, можна виміряти тиск. Можливо, для когось буде сюрпризом, але головний біль не є симптомом гіпертонії.
Важливі правила вимірювання тиску
- Тиск вимірюється в спокійному сидячому положенні. Манжета повинна знаходитися на рівні серця. Передпліччя (частина руки від кисті до ліктя) має лежати на столі. Обидві ноги стоять на підлозі. Людині, якій вимірюють тиск, повинна сидіти зручно.
- Не повинно бути стискуючого одягу. Манжета накладається безпосередньо на тіло. Рукав потрібно зняти а не закочувати.
- Для самостійного вимірювання рекомендуються автоматичні тонометри. Манжета повинна бути правильного розміру.
- За пів години до вимірювання тиску не рекомендується їсти, пити кофеїновмісні або алкогольні напої, приймати ліки, палити, мати фізичне навантаження тощо.
- Перед вимірюванням бажано спорожнити сечовий міхур і спокійно посидіти принаймні п’ять хвилин.
- Не рекомендується говорити під час вимірювання.
- Тиск вимірюється двічі або тричі з інтервалом одна-дві хвилини. Записується найменший результат.
Лікарка також не рекомендує для вимірювання артеріального тиску апарати, у яких манжета розміщується на передпліччі, а не на плечі. А також девайси, де тиск міряється за допомогою притискання пальця.
– А взагалі, якщо турбують симптоми, здається, що ваш тиск зависокий чи занизький, не займайтесь самолікуванням. Зверніться до лікаря, – наголошує кардіолог Світлана Окоро-Бик.

Читайте також: