«Я на пенсії за віком з 2020 року. Чиста пенсія без надбавок до 1 березня була 4 396 гривень, а загальна сума – 4 835 гривень, тобто з надбавками ще на 505 гривень більше. З 1 березня після індексації основний розмір пенсії збільшився на 11,5%, як і і передбачалося: 4 396 × 1,115 = 4 901 гривня. Наче все правильно.
Але далі щось пішло не так. Якщо додати ще надбавки в розмірі 505 гривень, то загальний розмір пенсії мав би бути 5 340 гривень, а вийшло лише 5 025 гривень, тобто на 315 гривень менше. Чи то пропустили з необачності, чи то навмисно – вирахували доплати по 100 гривень, які нараховували протягом 2022-2024 років як індексація».
Шурик Шустрий, лист надійшов електронною поштою до редакції
Це дуже розповсюджений приклад. З подібними ситуаціями відносно молоді пенсіонери стикалися і в попередні роки. Так сталося і цього разу. Ви все вірно порахували і зрозуміли.
Не заглиблюючись у законодавчі тонкощі, спробуємо пояснити ситуацію загалом. Спочатку нагадаємо, що для обчислення пенсії застосовується показник середньої зарплати по Україні за три роки, що передують року призначення пенсії. Що пізніше призначена пенсія, то вищий цей показник, бо середня зарплата в країні зростає щороку.
Сенс індексації полягає в тому, щоб підтягнути до більш сучасних розмірів насамперед ті пенсії, що призначалися давно. Фактично під час індексації збільшується саме зарплата, що підставляється у формулу розрахунку. Пенсії, які були призначені в останні 3-4 роки, фактично не індексували, бо зарплата, що бралася для їх обчислення, була більшою, ніж у застарілих пенсій. Але щоб не ображати зовсім тих, хто пішов на пенсію відносно недавно, в уряді вирішили протягом цих останніх років додавати «втішні» індексаційні надбавки в твердих розмірах по 100-135 гривень. З часом з’ясувалося, що ці надбавки встановлені тимчасово. І тепер пенсії, призначені у 2020 році, почали індексувати на загальних умовах, а раніше встановлені доплати поступово знімають.
Тому у вашому випадку вказані доплати прибрані свідомо. По факту виходить так, що основний розмір пенсії дійсно збільшили, але частину попередніх доплат зняли. Між іншим, це яскравий приклад того, коли загальний розмір пенсії збільшується явно менше, ніж на анонсовані 11,5%.
В цілому до такої процедури багато питань. В Пенсійному фонді такі дії вважають цілком законними, дивним чином трактуючи не менш дивні постанови Кабміну. Проблема криється як у недосконалому законодавстві, так і в підзаконних актах, що фактично переводять індексацію в ручний режим — усупереч самому закону.
Тут варто нагадати про рішення Верховного Суду від 27 січня 2025 року, яким дії Пенсійного фонду визнано неправомірними. Справа стосується саме пенсій, призначених у 2020-2023 роках. Зазначається, що такі пенсії необхідно індексувати на загальних підставах, а не так, як це робилося в попередні роки. Уряд, втім, дослухався до цього рішення лише частково і продовжує робити по-своєму.
***
Отже отримати повноцінну індексацію тим, хто пішов на пенсію після 2019 року, наразі можна лише через суд, звертаючись туди в індивідуальному порядку.
Раніше ми розповідали про індексацію пенсій 2025: чому частина пенсіонерів отримали менше, ніж очікували (відео).
Коли з життя йдуть близькі люди, ми хочемо увічнити їхню пам'ять і встановлюємо на могилах…
Капустяні котлети з білокачанної капусти без додавання борошна готуються дуже просто, впорається навіть недосвідчена господиня.
71-річний львів’янин розпочав кар’єру у пенсійному віці і зумів стати ще однією живою візитівкою міста.…
Багато українців погано розуміються на системі нарахування пенсії, правилах виходу на пенсію, який стаж враховується…
Не знаєте, які сорти кабачків обрати для висаджування? Ділимося порадами досвідчених городників та агрономів.
Не вистачає часу для приготування улюбленого десерту? Не відмовляйте собі в задоволенні –просто скористайтеся спрощеним…