Що сталося?
-
ПО-ПЕРШЕ: Кабмін скасовує довідки внутрішньо переміщених осіб для пенсіонерів-переселенців.
-
ПО-ДРУГЕ: ті, хто став переселенцем до 2022 року, зможуть отримувати пенсію в будь-якому банку – не тільки в «Ощадбанку», і, можливо, вже з наступного року – проходити ідентифікацію не частіше ніж раз на рік.
-
ПО-ТРЕТЄ: уряд нарешті визначився з правилами ідентифікації для тих, хто проживає за кордоном.
Але зміни стосуються не лише пенсій, а й страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням.
На кого поширюються нові правила?
Постановою затверджено порядок, що визначає механізм виплати пенсій та страхових виплат для трьох категорій осіб, які:
-
тимчасово проживають за межами України;
-
проживають на тимчасово окупованих територіях;
-
виїхали з тимчасово окупованих територій та проживають на підконтрольній Україні території.
В першому випадку маються на увазі громадяни, які перебувають за кордоном понад 183 дні протягом календарного року або отримали тимчасовий захист або статус біженця і не оформляли документів для постійного проживання за кордоном.
!!! Дія цього порядку не поширюється на громадян України, яким пенсія або страхові виплати виплачуються на умовах міжнародних договорів в сфері пенсійного забезпечення з іншими країнами.
Новина добра, але не для всіх
Перше, те, що кидається в очі, – скасування постанови Кабміну №637**, яка вже понад десять років не давала нормально жити багатьом переселенцям. Вона вимагала постійного підтвердження особи, оформлення пенсій лише через «Ощадбанк» і тільки за наявності довідки внутрішньо переміщеної особи (ВПО), від якої довгий час не можна було відмовитися, навіть якщо вже прописалася на підконтрольній території. Втім, повністю ця дискримінаційна постанова припинить свою дію тільки з 2026 року, поки вона частково діятиме.
Тож в цілому новина наче добра, але не для всіх.
Кому пенсія не надійде?
В новій постанові уточнено, що переказ грошей громадянам, які проживають в РФ, неможливе через обмеження «Нацбанку». Але фактично таке перерахування неможливе і на тимчасово окупованих територіях. Виплата пенсій, як і раніше, для українських громадян здійснюється або через пошту на підконтрольній території, або на пенсійні рахунки уповноважених банків, що працюють на території України.
Для отримання пенсії на тимчасово окупованих територіях (точніше, для її нарахування) тепер потрібно проходити фізичну ідентифікацію до 31 грудня кожного календарного року.
Водночас виплата пенсії припиняється, якщо протягом шести місяців були відсутні видаткові операції та в ці півроку не проводилася фізична ідентифікація особи. Інакше кажучи, для виплати діють дві умови: пройти ідентифікацію раз на рік, і щоб раз на півроку був рух коштів на картці. Як це зробити на практиці на непідконтрольній території – питання доволі складне.
Кому треба писати нову заяву?
Ще одна важлива умова. Пенсіонерам, які залишилися в окупації або переїхали на підконтрольну територію, пенсія нараховується лише тим, хто не отримує виплати від РФ. Підтверджується це сьогодні формально – в заяві до ПФУ про призначення, поновлення або подовження виплати пенсіонер має додатково вказати, що не отримує пенсію в Росії.
ПФУ має до 31 грудня 2025 року перевірити всі пенсійні справи тих, хто проживає на непідконтрольній території або виїхав звідти, на наявність відповідної заяви. Як це буде виглядати технічно, поки що складно сказати. Є інформація, що таку додаткову заяву можна буде подати онлайн через вебпортал електронних послуг ПФУ. Але не виключено, що частині пенсіонерів просто припинять виплати, поки вони самі не звернуться.
Якщо раніше ідентифікація стосувалася тільки тих, хто отримав статус переселенця до 24 лютого 2022 року, то вимога щодо заяви про неодержання подвійної виплати тепер стосуватиметься і частини ВПО, які отримали цей статус після вказаної дати.
Що змінилося для пенсіонерів за кордоном?
Одержувачам, які тимчасово проживають за кордоном, виплата пенсії та страхових виплат тепер здійснюватиметься так само за умови проходження особою фізичної ідентифікації до 31 грудня кожного календарного року.
Нагадаємо, що таку норму Верховна Рада ухвалила ще в квітні 2024 року, але додатковий порядок до того закону уряд затвердив тільки зараз. Про бездіяльність уряду в цьому питанні говорив навіть уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець. Ще в грудні 2024 року перша заступниця міністра соцполітики Дарина Марчак визнала, що Кабінет Міністрів затримується з цим рішенням. Але тоді вона в інтерв’ю для «На пенсії» запевнила, що питання ідентифікації для тих, хто за кордоном, відтермінують, що її треба буде пройти не до кінця 2024-го, а до кінця 2025 року.
Як пройти ідентифікацію?
Ідентифікацію (підтвердження особи) можна пройти як в банку, так і в Пенсійному фонді. Уповноважені банки щомісяця мають надсилати відповідну інформацію до ПФУ.
До фізичної ідентифікації прирівнюється не лише особисте звернення до відповідних установ, а також:
-
авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія ID»;
-
ідентифікація особи за допомогою відеоконференцзв’язку, проведеного працівником ПФУ;
-
посвідчення, що особа є живою (таким способом можуть скористатися особи, які тимчасово проживають за кордоном, звернувшись до українських дипломатичних установ).
Як підтвердити, що людина жива?
Документ, що підтверджує, що особа є живою, разом із письмовою заявою про подовження пенсійних або страхових виплат (у довільній формі) потрібно надіслати рекомендованим листом або листом з оголошеною цінністю до тероргану Пенсійного фонду за місцем обліку.
Також ці документи — заяву і скановану завірену копію підтвердження, що особа є живою, — можна подати онлайн через вебпортал Пенсійного фонду. Для цього потрібен кваліфікований електронний підпис.
Кому припинять виплати?
-
Якщо ідентифікацію не пройдено вчасно, нарахування пенсії тимчасово зупиняють до уточнення обставин.
-
Якщо протягом півроку не буде руху коштів на картці, то банки про це звітують до Пенсійного фонду і виплату також призупиняють. Раніше на це давали рік, зараз – лише півроку. Це стосується абсолютно всіх пенсіонерів, навіть тих, хто живе в Україні і не має статусу переселенця. Такі зміни ухвалили ще минулого року.
Нагадаємо, що переселенцям до 24 лютого 2022 року, які не пройшли вчасно ідентифікацію або у них немає руху коштів на картці, не просто призупиняють виплати, а ще і можуть зняти з карток «Ощадбанку» вже нараховану раніше пенсію. Ця норма поки що не скасована, вона діє до кінця року, що передбачено Законом «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і додатково уточнено в новій постанові.
Важливо розуміти, що подовжити поточну виплату пенсії набагато легше, ніж потім відновити виплати, які були призупинені. Тому краще бути уважними і потурбуватися про це заздалегідь.
Як поновити виплати?
Тим, хто в Україні
За новими правилами, поновлення виплат здійснюється за рішенням Пенсійного фонду з дотриманням двох умов:
-
після подання відповідної заяви через вебпортал або мобільний додаток Пенсійного фонду;
-
у разі встановлення органами Пенсійного фонду особи отримувача у режимі відеоконференцзв’язку.
Тобто відеозв’язок стає обов’язковою додатковою умовою, навіть якщо вас буде ідентифіковано через кваліфікований підпис на вебпорталі. Але, звісно, це не стосується тих випадків, коли людина особисто з’явилася до органів Пенсійного фонду.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: це саме стосується осіб, яким припинили виплати до набрання чинності нової постанови, тобто до 20 березня 2025 року, і вони не могли її поновити. Тепер можна спробувати знову, з урахуванням нових вимог.
Тим, хто за кордоном
Для тих, хто тимчасово за кордоном і не може поновити виплату пенсії, процедура залишається старою: за умови надіслання заяви та завіреної дипломатичною установою України довідки про факт, що особа є живою. Це можна зробити як паперовою поштою, так і через вебпортал Пенсійного фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Відновлення виплати здійснюється за минулий час, але не більш як за три роки. Але це не стосується осіб, яким держава заборгувала відповідно до постанови Кабміну №1165 від 10 листопада 2021 року (це порядок виплати пенсій за минулий час для переселенців, які відмовилися від довідки ВПО). Тут борг як був за минулий час, так і залишається, що виплачується в особливому порядку, залежно від наявності грошей в бюджеті.
Кому відновлять страхові виплати?
Нова постанова уточнює, що страхові виплати від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання тим, хто за кордоном, тепер також можна відновити. Раніше тим, хто виїхав, такі виплати припинили, хоча виплату пенсій продовжили. Виглядало дивно, коли одна і та сама людина отримувала пенсію і так званий регрес, потім виїхала за кордон і виплату пенсії відновила, а право на виплату регресу в тому самому Пенсійному фонді підтвердити не може.
***
В підсумку можна зазначити, що, з одного боку, уряд дещо впорядкував свої норми і привів їх до вимог чинного законодавства, а також дав певні послаблення для внутрішньо переміщених осіб. Але більшість змін – це все-таки посилення контролю за нарахуванням пенсій і можливість припинити виплати для частини громадян, зокрема тих, хто не в Україні.
Тепер, між іншим, Пенсійний фонд буде легально і регулярно отримувати інформацію від прикордонників, міграційної служби та Міністерства закордонних справ про пенсіонерів, які виїхали за кордон. Це дасть можливість швидко припиняти виплати тим, хто втратив пильність і вчасно не дав про себе знати належним чином.
*Постанова Кабінету Міністрів «Про деякі особливості виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» №299 від 11 лютого 2025 року, набула чинності 20 березня.
**Постанова Кабінету Міністрів «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» №637 від 5 листопада 2014 року.