Раніше ми розповідали про прокурорські пенсії: як вони відрізняються від звичайних і чому їх не можуть урізати (відео).
Тривалий шлях до змін
Ця тема набагато глибша і складніша, ніж здається на перший погляд. Річ в тому, що питання реформування державної служби, а з нею і оплати праці держслужбовців постало вже давно, і реформа триває вже кілька років.
Як зазначають в Національному агентстві України з питань державної служби, чинна система оплати праці застаріла і неефективна. Вона містить 11 складових. Посадовий оклад у цій схемі становить не більше 50%. Решта – варіативно: це премії, надбавки, стимулюючі виплати, розмір яких, як правило, визначає керівник, часто спираючись не на результати роботи, а на власне суб’єктивне бачення і ставлення до працівника.
«Реформа має зробити систему оплати праці прозорою та зрозумілою для суспільства і мінімізувати можливості зловживання та корупції», – зауважують на сайті агентства, спираючись на стратегію реформування державного управління на 2022-2025 роки.
Що передбачає закон?
Одним із завдань було зробити так, щоб основна частка зарплати становила не менше 70%, а надбавки становили не більше 30%. Це одна з ключових змін, що передбачені новим законом, який Верховна Рада ухвалила 11 березня 2025 року*.
Саме цей пункт став одним із головних приводів для маніпуляцій, яку народним депутатам довелося спростовувати.
– В мережі поширюють інформацію, що ухвалений законопроект №8222 начебто підвищує зарплати чиновникам на 70% і більше. Це фейк. Законопроект винятково робить оплату праці більш прозорою і, навпаки, обмежує всілякі надбавки та премії. Жодних бюджетних змін та збільшення видатків на зарплати чиновників цей законопроект не передбачає, – запевнив нардеп Віталій Безгін.
Так підвищують чи ні?
Втім, немає диму без вогню. Якщо спиратися на пояснювальну записку до законопроекту, то в ньому значилося, що держслужбовці на найнижчих посадах отримували до теперішнього часу мінімальну зарплату, а подекуди навіть меншу.
«Проектом акта пропонується підвищити конкурентоспроможність заробітної плати на посадах державної служби. Протягом п’яти років передбачається досягти від 70 до 90 відсотків розміру заробітної плати на посадах аналогічного рівня складності та відповідальності у приватному секторі», – йдеться в документі.
Новий закон передбачає встановлення найменших окладів держслужбовців на рівні 2,5 розміру прожиткового мінімуму, тобто не менше 7 570 гривень станом на 2025 рік. До ухвалених змін це було 6 056 гривень (два прожиткові мінімуми для працездатних осіб).
Натомість максимальний розмір посадового окладу з 2026 року має обмежуватися і становити не більше 15 мінімальних окладів. Нескладно порахувати, що це на сьогодні становило б 113,5 тисячі гривень (без премій та інших надбавок).
*Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад №8222.
Читайте також: