Вівторок, 1 Квітня, 2025
ГоловнаЗдоров'яЯк на нас впливають примхи погоди: на що треба звертати увагу

Як на нас впливають примхи погоди: на що треба звертати увагу

Этот материал также доступен на русском языке
Багато людей схильні пояснювати раптові напади головного болю або занепаду сил зміною погоди. Пацієнти з давніми травмами часто скаржаться, що перед грозою вивихи і переломи починають відчуватися.

Коливання тиску

Один із міфів «метеочутливості» пов’язаний з думкою, що артеріальний тиск залежить від погодних коливань та магнітних бур. Насправді вчені не знайшли жодної залежності між цими подіями. Різкі перепади артеріального тиску можуть виникнути при зовнішніх змінах, але тільки в екстремальних умовах, наприклад, при підйомі в гори.

Більше того, кардіологи стверджують, що саме собою підвищення артеріального тиску також не повинно завдавати людині жодних незручностей. Проблеми починаються лише у випадку, якщо у пацієнта вже є захворювання серцево-судинної системи.

Аритмія

Незважаючи на те, що здорова людина не звертає уваги на зміну погоди, особи із серцево-судинними захворюваннями досить гостро реагують на температурні перепади. Це пояснюється порушенням адаптивного механізму: хронічні захворювання серця і судин послаблюють здатність організму підлаштовуватися під умови навколишнього середовища. Як це відбувається?

Наприклад, при підвищенні температури судини розширюються, кров приливає до тканин та органів, що спричиняє додаткове навантаження на серце. Артеріальний тиск може впасти, що викликає такі симптоми, як запаморочення, потемніння в очах, задишку, холодний піт. У спекотні дні людям із хронічними захворюваннями серця, наприклад, які страждають на аритмію, рекомендується якнайменше часу проводити на вулиці, знизити фізичну активність, більше пити.

Холод також негативно позначається на «сердечниках». Звуження судин збільшує навантаження на серцевий м’яз, артеріальний тиск зростає. Якщо судинна тканина слабка (при атеросклерозі), є високий ризик розриву судини, аневризми, інфаркту або інсульту.

Але набагато більший ризик створює самонавіювання: якщо людина вірить, що погодні аномалії відбиваються на її здоров’ї, значно збільшується рівень стресу. Серцебиття посилюється, аритмія загострюється.

Головний біль

Метеочутливість не є офіційним діагнозом або захворюванням: здоровий організм нормально сприймає будь-які зміни погоди. Якщо ви помічаєте, що у хмарну погоду страждаєте від запаморочення та головного болю – це тривожний сигнал, який свідчить, що у вашому тілі протікають патологічні процеси.

Зазвичай головний біль при зміні погоди виникає через порушення тонусу судин. Усередині черепної коробки встановлюється власний тиск (внутрішньочерепний), підтримка якого важлива для нормального живлення мозкових клітин. Якщо тонус судин порушений (як, наприклад, при шийному остеохондрозі), зміна температури навколишнього середовища може спровокувати сильний біль.

Механізм її розвитку такий: змінюється температура або тиск, щоб адаптуватися до цих змін, судини в тілі людини звужуються або розширюються. Але якщо їх тонус порушено, на стінках є бляшки або спостерігаються інші патології, це призводить до порушення кровообігу, зміни внутрішньочерепного тиску. В результаті хворий може відчувати різні види головного болю: від «ватного відчуття» до пульсації у скронях або мігрені.

Також біль може бути спричинений порушенням балансу електролітів. Наприклад, якщо повітря стає вологим, то рідина накопичується в організмі, що призводить до дисбалансу і може стати причиною головного болю.

***

Щоб перестати залежати від зміни погоди, необхідно вилікувати хворобу: подолати остеохондроз, відновити тонус судин. Для цього спочатку потрібно зрозуміти, чому організм гостро реагує на температурні коливання.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні