Тарифи на воду: хто платитиме більше, а хто менше?
У квітні більшість тарифів (на електроенергію, газ та опалення) не зміниться, принаймні до кінця місяця. А ось щодо ціни на водопостачання та водовідведення, то в деяких областях вона може зрости, адже тарифи на воду встановлюють місцеві органи влади.
Так, у Полтаві з 1 квітня зростає абонентська плата за централізоване водопостачання та водовідведення. Тариф на кожну з цих послуг збільшився на три гривні і склав 18 гривень. Разом за обидві послуги споживачі будуть платити 36 гривень (з ПДВ), повідомляє «Полтававодоканал».
Жителі Первомайська Миколаївської області також платитимуть за воду та послуги водовідведення більше. Таке рішення ухвалили на засіданні виконавчого комітету міської ради. Водопостачання буде коштувати 56,23 гривні, водовідведення – 36,18 гривні, постачання технічної води – 34 гривні.
У Ніжині Чернігівської області, навпаки, знизили вартість водопостачання та водовідведення. Про це оголосили на засіданні виконавчого комітету Ніжинської міської ради. Тому з 1 квітня містяни будуть платити за водопостачання на 20 копійок менше – 28,91 гривні за куб (з ПДВ), а за водовідведення на 32 копійки менше – 46,96 гривні за куб (з ПДВ). Такі тарифи в Ніжині будуть діяти до 31 грудня 2025 року включно.
Пенсія на картці: скільки тепер коштує обслуговування?
«Ощадбанк» змінив вартість обслуговування карткових рахунків. З 1 квітня запроваджено нові тарифи для корпоративних карток (таких, які випускають для фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб).
Певні зміни запроваджують і для інших карток, зокрема тих, на які отримують заробітну плату, пенсію або інші соціальні виплати. Відтепер інформування про залишок коштів на рахунку в банкоматі буде коштувати 5 гривень. Вартість випуску та перевипуску картки залежатиме від конкретного пакету. У разі, якщо картку випущено, але вона ще не доставлена до установи, то видача готівки через POS-термінал без використання картки буде без комісії.
Зарплати держслужбовців хочуть підвищити
Верховна Рада ухвалила закон № 8222, який запроваджує єдині підходи в оплаті праці державних службовців. Документ розмежовує оплату праці на сталу заробітну плату (посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за ранг державних службовців) та варіативну (премії).
Розмір посадового окладу може становити від 2,5 до 37,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня. У 2025 році це від 7 570 гривень до 113 550 гривень.
Усі державні органи поділили за юрисдикцією на: загальнодержавні, регіональні та місцеві. Від цього залежатиме посадовий оклад. Премії обмежили 30 відсотками оплати праці.
Зокрема, вже відомо про значне підвищення зарплат працівників судів. За інформацією виконувача обов’язків голови Державної судової адміністрації Максима Пампури, розмір посадових окладів працівників апаратів місцевих загальних судів збільшиться на 20%, а апеляційних судів та місцевих спеціалізованих судів – на 46-87% залежно від посади.
Судово-юридична газета підрахувала, що розмір посадових окладів головних спеціалістів апеляційних та місцевих спеціалізованих судів збільшиться на 72%, тобто з 13 633 гривень до 23 464 гривень. І нагадала, що держслужбовці судів ще можуть розраховувати на премії у 30% від розміру посадового окладу.
Щоб закон набрав чинності, його має підписати президент.
ВІД РЕДАКЦІЇ: в наступних публікаціях ми більш детально проаналізуємо цей закон, щоб зрозуміти, як хочуть збільшити свої зарплати і премії судді, депутати і держслужбовці.
Лікарняні нараховуватимуться по-новому
З 1 січня 2023 року українці, які працюють за основним місцем роботи та за сумісництвом, отримували лікарняні лише за основним місцем. Сумісники не мали права на виплати за рахунок Пенсійного фонду, якщо така допомога надійшла за основним місцем роботи. Винятком була лише тимчасова непрацездатність через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання.
З 4 квітня 2025 року виплати допомоги з тимчасової непрацездатності повернуть за обома місцями роботи. Це стосується і тих, хто працює за трудовим договором і одночасно займається підприємницькою діяльністю.
Щоб лікарняні нарахували, потрібно надати оригінал листка непрацездатності (паперовий або електронний) за основним місцем роботи, а його копію – за сумісництвом. Копію засвідчує своїм підписом і печаткою (за наявності) керівник за основним місцем роботи.
Нове правило діятиме лише для страхових випадків, що настануть з цієї дати.
ВЛК переходять в онлайн: що зміниться для військовозобов’язаних
З 1 квітня постанови військово-лікарських комісій (ВЛК) оформлятимуть не на папері, а в електронній формі. Для цього запроваджено електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я, електронні направлення на ВЛК з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» будуть автоматично потрапляти в кабінет ВЛК. Після проходження комісії постанови ВЛК так само автоматично будуть надходити до реєстру «Оберіг». Завдяки цьому вони швидше відображатимуться у застосунку «Резерв+».
Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року військовозобов’язані можуть подати запит і отримати електронне направлення на ВЛК у застосунку «Резерв+». Тому візити з питаннями щодо ВЛК до ТЦК СП (колишні військкомати) більше не потрібні.
Вартість сигарет зросте: ми порахували, на скільки
Закон про підвищення акцизу на тютюнові вироби наприкінці березня підписав Президент. Йдеться про поступове підвищення ставки акцизного податку на сигарети, тютюн і промислові замінники тютюну. Процес триватиме до 2028 року, а ставки вимірюватимуться в євро для уникнення впливу інфляції. Таким чином податкове законодавство України приводять у відповідність до норм Європейського Союзу.
До 2028 року акцизний податок досягне мінімального для ЄС показника: 90 євро за тисячу сигарет. А в 2025 році він має становити 78 євро.
Як повідомляє Державна податкова служба, за підсумками 2024 року, акцизний податок на сигарети становив 2 763,1 гривні за тисячу штук, це приблизно 61,4 євро. Якщо середня роздрібна ціна пачки з 20 сигарет становила 99 гривень, то 55,3 гривні з цієї суми складав акцизний податок. Коли він зросте до 78 євро, то становитиме 3 510 гривень за тисячу штук, або 70,2 гривні за пачку. Тобто середня вартість сигарет з 1 квітня зросте приблизно на 15 гривень. Що дорожчі сигарети, то більшим буде зростання ціни. Що дешевшою ставатиме гривня у співвідношенні з європейською валютою, то відчутнішим буде підняття цін.
Для порівняння, пачка сигарет «Marlboro» (20 штук) у 2024 році в Україні коштувала 2,29 євро, а в Італії – 6 євро. Навіть у Чехії за неї треба було заплатити 5,97 євро, а у Франції – 11,50. Найдорожчі сигарети в Ірландії – там така пачка коштує 16,25 євро, а це близько 700 гривень. Тобто українцям паління обходиться чи не найдешевше у світі.
Якими є обмеження для рибалок у квітні?
У квітні розпочинається щорічна весняно-літня нерестова заборона на вилов риби. На Дніпровському водосховищі заборона розпочнеться з 5 квітня, а на Київському, Канівському, Кременчуцькому та Кам’янському – 8 квітня.
Раніше ми давали календар рибної ловлі на квітень: чи будемо їсти котлети з щуки.
Проте за межами нерестовищ дозволено риболовлю з берега вудками: не більше двох гачків на рибалку або спінінгом з однією штучною приманкою. Їм заборонено пересуватися на водоймах транспортними засобами та моторними суднами. Підводне полювання заборонене так само, як і промислове рибальство.
Рибоохоронці Держрибагентства будуть контролювати водойми в посиленому режимі, а за недотримання правил накладатимуть штрафи. Тривалість нерестової заборони різниться залежно від регіону.
Читайте також: