За цей час кількість пенсіонерів скоротилася на майже півмільйона. Станом на 1 січня 2022 року в Україні було понад 10 мільйонів і 841 тисяча пенсіонерів, а зараз – близько 10 мільйонів і 343 тисяч.
Ця тенденція пов’язана не лише зі смертністю та міграцією, а і з тим, що нові пенсії призначаються в меншій кількості, ніж раніше, бо, за новими правилами, людям не вистачає стажу для вчасного виходу на заслужений відпочинок. Наприклад, щоб вийти на пенсію за віком в 2021 році, достатньо було мати 28 років стажу. В 2025 році для цього потрібно мати вже 32 роки.
А от середній розмір пенсії, попри складнощі війни, за цей час зріс на майже 1 800 гривень, або на понад 45%. Станом на 1 січня 2022 року, середня пенсія в країні становила близько 3 991 гривні, а на 1 січня 2025 року – приблизно 5 789 гривень. Отже, попри зменшення кількості пенсіонерів, потреба на виплату пенсій суттєво зростає. Якщо в січні 2022 року на виплату пенсій було витрачено 44,5 мільярда гривень, то в січні 2025 року – 61,7 мільярда. І це попри шалений дефіцит бюджету. В таких умовах уряду доводиться дивним чином балансувати: з одного боку намагатися підвищувати пенсії, з другого – шукати шляхи економії.
Нагадаємо, що в березні 2022 року пенсії проіндексували на 14%, в березні 2023 року – на 19,7%, в березні 2024 року – на 7,96%. Після багаторічної перерви було відновлено індексацію пенсій для науковців, держслужбовців та військових пенсіонерів. Індексація пенсій з 1 березня 2025 року також запланована.
В липні 2022 року прожитковий мінімум і мінімальна пенсія зросли до 2027 гривень, в грудні – до 2093 гривень. В жовтні 2022 року також зросла мінімальна зарплата, через що перерахували деякі пенсії. В 2024 році прожитковий мінімум підняли до 2361 гривні, а мінімальну зарплату до 8 тисяч гривень. А от в 2025 році ці показники переглядати не планують.
Пенсії проіндексували на 14% в березні 2022 року;
на 19,7% в березні 2023 року;
на 7,96% в березні 2024 року.
В жовтні 2022 року була запроваджена доплата в розмірі 300 гривень особам у віці від 70 до 74 років включно. Також в 2022 році були встановлені нові стандарти мінімальних пенсійних виплат залежно від віку і стажу, які потім переглядалися разом з березневою індексацією в 2023-му і 2024 роках.
Збільшення кількості переселенців та масовий виїзд частини пенсіонерів за кордон після 24 лютого 2022 року змусило уряд шукати нові підходи щодо виплати пенсій. Відтак були дещо змінені правила подовження і поновлення пенсійних виплат для тих, хто змінив місце проживання в межах України і тих, хто виїхав за кордон.
Між іншим, була запроваджена можливість проходження відеоідентифікації для пенсіонерів, які не можуть фізично відвідати органи Пенсійного фонду, але мають підтвердити своє право на подальші виплати. До того ж були ухвалені зміни до законодавства, що дають можливість оформити в майбутньому пенсію заднім числом для осіб, які не змогли виїхати з окупованих територій.
Після скасування карантину влітку 2023 року також постало питання щодо відновлення ідентифікації для пенсіонерів, які отримали статус внутрішньо переміщених осіб до 24 лютого 2022 року.
Окрім цього, в квітні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон, що тепер передбачає ідентифікацію не лише для внутрішніх переселенців, а і для пенсіонерів, які тимчасово опинилися за кордоном. Але порядок ідентифікації саме для цієї категорії громадян Кабмін до кінця 2024 року так і не затвердив.
Запроваджено меценатські пенсії.
В 2023 році прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував запровадження в Україні бальної пенсійної системи. Попередню версію законопроєкту Міністерство соціальної політики оприлюднило лише наприкінці 2024 року. Урядовці сподіваються, що система запрацює з 1 липня 2025 року.
Над запровадженням накопичувальної пенсійної системи робота ведеться набагато довше (щонайменше з 2004 року). 2024 року Верховна Рада провалила чергову спробу, і голосів на затвердження цієї системи не вистачило. Наразі опрацьовується нова версія законопроєкту про накопичувальні пенсії. Навіть якщо за нього проголосують в поточному році, то запрацює система, за найоптимістичнішими прогнозами, не раніше 2026 року.
Також триває робота щодо реформи системи соціального страхування, що в майбутньому може призвести до скасування такого поняття, як пенсія за інвалідністю. Замість цього будуть запроваджені страхові виплати на випадок стійкої втрати працездатності.
Восени 2024 року Рахункова палата провела перший в історії аудит ефективності Пенсійного фонду за міжнародними стандартами. Висновки стали доволі цікавими: в них уряду фактично надано рекомендації, як можна зекономити на пенсіонерах. Частину з цих рекомендацій вже втілено у життя і підкріплено Законом «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Так, з 1 січня зменшили надмірно високі пенсії, призначені за спеціальними законами. Також зняли доплати, встановлені на підставі судових рішень, за проживання в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Окрім цього, розглядається питання щодо зміни підходів у виплаті надбавок за проживання у гірській місцевості.
А у деяких переселенців у разі несвоєчасної ідентифікації тепер з карток «Ощадбанку» можуть списувати навіть ті пенсійні кошти, що вже були нараховані раніше.
PS. Загалом, пенсійних новин за останні три роки було дуже багато і у цьому матеріалі коротко відображено лише частину з них. Кожен пункт потребує окремого, більш широкого аналізу. В непростих економічних умовах як виконавча, так і законодавча гілки влади роблять доволі багато речей, спрямованих на поліпшення пенсійної системи.
Втім, далеко не всі із ухвалених рішень є простими, зрозумілими, а подекуди і правильними з точки зору процедури і законності.
Раніше ми писали:
20 лютого у центральних областях очікується невеликий сніг, на решті територіях без опадів.
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Секрет смачних та незабутніх страв полягає у вмінні складати різні комбінації приправ для отримання неперевершеного…
З віком погіршується не лише зір, а й слух. Але якщо до проблем із зором…
Чистий світлий затишний будинок навіть пахне свіжістю. Як досягти цієї свіжості?
Лікування подагри народними засобами поширене: захворювання проходить то приховано, то хвилеподібно, і тимчасові симптоми люди…