Наприкінці минулого року було оприлюднено проєкт масштабної пенсійної реформи. Вона передбачає запровадження бальної системи з 1 липня 2025 року. Що це означає для пенсіонерів, як хочуть рахувати виплати? і чи дійсно вони зростуть?
Закони будуть переписувати?
Вперше про цю реформу заговорили ще у вересні 2023 року, коли її анонсував прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Але подробиці стали відомі тільки зараз.
Законопроєкт передбачає дуже багато змін до різних законів одночасно. Міністерство соцполітики, яке винесло цей документ на обговорення, пропонує як мінімум повністю переписати чинний Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Чимала частина норм залишаться такими, як були, але є дуже багато нового і цікавого. Урядовці запевняють, що реформа дозволить збільшити пенсії одразу для 80% пенсіонерів.
Як пенсії рахують сьогодні?
Для розуміння ключової зміни треба згадати, як рахується пенсія сьогодні. Якщо у людини, наприклад, 35 років стажу, то вона отримує пенсію в розмірі 35% від зарплати. В розрахунку бере участь коефіцієнт стажу, індивідуальний коефіцієнт зарплати і середня зарплата по Україні за три роки, що передують року призначення пенсії.
Зарплата, що підставляється сьогодні у формулу, визначається та індексується не зовсім справедливо. Якщо людина отримувала все життя середню зарплату і пішла на пенсію до 2018 року при стажі 35 років, то вона отримує базову пенсію в розмірі приблизно 2800 гривень. Це без надбавок і дотяжок.
Якщо така сама людина пішла на пенсію в 2024 році, то їй могли призначити базову пенсію в розмірі приблизно 4750 гривень. Це ледь не вдвічі більше за однакові параметри, але через різний час виходу на пенсію.
Чи всі пенсіонери відчують зміни?
Якщо ж перерахувати пенсію такої людини за новою системою, то вона могла б зрости приблизно до 5200 гривень, незалежно від дати виходу на пенсію. Нова система передбачає, що в майбутньому пенсії всім будуть індексуватися однаково. Але це за умови, що реформу ухвалять і пройде відповідний перехідний період.
Оскільки у держави немає грошей, щоб всім одразу за новою формулою підтягнути пенсії на кілька сотень, а подекуди і на кілька тисяч гривень, то підвищення за новою формулою може відбуватися поступово. Насамперед воно має торкнутися пенсій, призначених давно. Підвищення більш нових пенсій, призначених в останні 3-5 років, може ще кілька років штучно гальмуватися, як це відбувається зараз.
Якою є нова формула бальної системи?
Нова система передбачає, що пенсія складатиметься з двох частин.
-
Перша – базова. Це 30% від мінімальної зарплати з вирахуванням податків. Приміром, сьогодні мінімалка – 8000 гривень. Фактично людина на руки отримує 6160 гривень (з урахуванням нового розміру військового збору). 30% від цієї суми – це 1848 гривень. Небагато, але це базова сума, яку держава гарантуватиме з бюджету будь-якій людині, яка має право на пенсію.
-
Друга – страхова. Вона буде визначатися за новою формулою і залежатиме від кількості пенсійних балів.
В новій формулі такі поняття, як коефіцієнт стажу і зарплати, зникають взагалі. Головне – порахувати, скільки у людини балів, а потім помножити це на вартість бала.
Як визначити кількість балів?
Якщо ви отримали в цьому місяці таку саму зарплату, як і середня по країні, то вам нарахують 10 балів. І так кожного місяця протягом життя людина буде накопичувати бали. Якщо зарплата менша за середню, то і балів менше, якщо зарплата більша за середню, то і балів більше. Простіше кажучи, нинішній коефіцієнт зарплати за кожен місяць просто треба помножити на 10. В цьому сенсі система підрахунку балів не особливо відрізняється від чинних правил визначення індивідуального коефіцієнта зарплати.
Якщо людина пропрацює 35 років на середню зарплату, то вона умовно за життя накопичить 4200 балів. Це 420 місяців по 10 балів. Ну а потім треба кількість балів помножити на вартість одного бала.
Для тих, хто вже на пенсії і добре знає, як обчислюється пенсія за віком, наводимо, як визначити кількість своїх пенсійних балів: для цього потрібно між собою перемножити існуючі коефіцієнти стажу і зарплати і помножити отриманий результат на 12 тисяч.
Якою буде вартість бала?
Формула передбачає, що вартість бала має дорівнювати 30% від середньої зарплати за минулий рік, поділені на 4200. Тобто йде прив’язка до ідеального усередненого показника. Тут також буде враховуватися зарплата, з якої вже вирахували податки.
За такою формулою у 2024 році вартість бала могла б для всіх дорівнювати приблизно 80 копійок. Якщо їх помножити на 4200 балів, то можна отримати страхову частину в розмірі 3360 гривень. Якщо до цієї суми додати описану вище базову частину в розмірі 1848 гривень, то разом отримаємо 5208 гривень, про які йшлося вище – це пенсія за новими правилами при стажі 35 років і середній зарплаті протягом життя. Сьогодні ж така людина може отримувати значно менше, якщо пішла на пенсію давно.
Не так сталося, як гадалося
Але поки триватиме перехідний період, уряд буде встановлювати вартість бала в ручному режимі – трошки нижчу, ніж прописано у формулі. Бо, як зазначено вище, у бюджеті немає фінансового ресурсу, щоб перевести на нову формулу усіх і одразу. Зазначається, що до 2030 року при визначенні вартості бала буде застосовуватися коригуючий коефіцієнт фінансової стійкості, який буде переглядатися щороку з 1 березня. Тому пенсії піднімуть не всім і не так сильно, як можна було б очікувати. До того ж під час переходу на нову формулу зникнуть різноманітні доплати і дотяжки, в тому числі зникає таке поняття, як доплата за понаднормовий стаж. Але це має бути невідчутно за рахунок збільшення страхової пенсії і додавання до неї базової частини.
Аби не вийшло, як під час реформи в 2017 році. Багато пенсіонерів пам’ятають, як тоді майже всім осучаснили зарплату, що підставляється у формулу розрахунку, але при цьому непомітно урізали коефіцієнт стажу. Як у нас полюбляють: однією рукою дають, а другою забирають.
Про нові правила перерахунку
За новими правилами, пенсію мають щороку перераховувати у зв’язку із зростанням зарплат. Через зміну мінімальної зарплати буде автоматично зростати базова частина пенсії. А через зростання середньої зарплати буде автоматично зростати вартість бала і страхової частини пенсії.
Разом з тим при індексації вже не будуть враховувати рівень інфляції. Якщо середня зарплата не зростатиме, то і пенсія не буде зростати. Така модель є в деяких європейських країнах, де через зменшення рівня середньої зарплати можуть зменшуватися і пенсії. Така собі індексація навпаки. Втім, з року в рік середня зарплата в України невпинно зростає, тому маємо сподівання, що ця тенденція продовжиться і надалі.
Тим, хто працює, перерахунок пенсії будуть також робити щороку автоматично з 1 березня з урахуванням додатково набраних балів за рік. Зараз такі перерахунки роблять раз на два роки і дуже часто без урахування зарплати, а тільки за стажем.
Що буде з пільговим стажем?
Загалом реформа додає ваги саме офіційній зарплаті. Головне – більше страхових внесків із зарплати. А стаж здебільшого буде потрібен лише для визначення права на вчасну пенсію. Навіть якщо людина не назбирає 15 років стажу для виходу на пенсію в 65 років, то таке право може настати, якщо у людини за короткий період роботи була гарна зарплата і вона назбирала 1440 балів.
До речі, пільговий стаж може бути скасований. В новому законі нічого немає про те, що, наприклад, робота за списком №1 буде зараховуватися у подвійному розмірі, як зараз. Проте є примітка, що стаж, набутий до ухвалення нового закону, має зараховуватися на умовах, що були передбачені попереднім законодавством. Складно сказати, що з цього вийде на практиці, але в Міністерстві соцполітики запевняють, що жодна пенсія після реформи не зменшиться. В гіршому випадку вона залишиться такою, як зараз.
Що буде з пенсіями за інвалідністю та за вислугу років?
За задумом реформаторів, розділ про пенсії за інвалідністю з чинного пенсійного закону фактично зникає. Його планують тимчасово перенести у прикінцеві положення, поки не запровадять іншу реформу, що передбачає замість пенсій за інвалідністю здійснювати страхові виплати особам, які матимуть стійку втрату працездатності. Про цю реформу ми окремо розповімо в одному з найближчих номерів газети. Наразі зауважимо, що всім, кому інвалідність встановлена безстроково, держава гарантує виплату пенсій за інвалідністю і надалі.
Так само проєкт передбачає, що пенсії за вислугу років будуть виплачуватися до того часу, поки не запровадять професійну накопичувальну систему. Тут мова йде про необхідність ухвалення додаткових законів, які не почнуть діяти раніше 2026 року.
Кому можуть урізати пенсію?
Пенсії, що перевищують наразі максимальні, тобто понад 23 610 гривень, хочуть на час воєнного стану обмежити. Мова про пенсії чорнобильців, військових і держслужбовців. Здебільшого це стосується тих, хто отримує великі пенсії через суд. Частину, що перевищує максимальну, хочуть урізати на суми від 20 до 60 відсотків, залежно від того, наскільки пенсія перевищує вказаний поріг. Втім, схожа норма вже передбачена з 1 січня Законом «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Але ми бачимо, що мова йде лише про період воєнного стану, і нове обмеження чомусь не стосується суддів.
Новий закон про надбавки
Якщо надбавка за понаднормовий стаж згідно з проєктом зникає однозначно, то решта різноманітних «статусних» надбавок виноситься за дужки. Одночасно із законом про запровадження бальної системи планують ухвалити абсолютно новий Закон «Про державні соціальні доплати одержувачам пенсії та деякі інші виплати». Цей закон об’єднає такі надбавки як: за особливі заслуги перед Україною, доплати ветеранам війни та сім’ям загиблих, жертвам нацистських переслідувань, чорнобильцям, дітям війни, почесним донорам, громадянам, які проживають у гірській місцевості, особам, на яких поширюється дія Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці», та деякі інші. Деякі з цих набавок можуть навіть на кілька відсотків зрости. Але в новому законі хочуть прописати, що ці соціальні доплати встановлюються або на постійній основі, або на певний період у межах коштів, передбачених державним бюджетом України. Тобто виплату таких набавок в майбутньому держава вже не гарантуватиме.
Разом з тим планується внесення змін до Закону «Про правотворчу діяльність». Якщо їх ухвалять, то тим, кому не сподобається пенсійна реформа, оскаржити її в суді буде дуже важко.
Що не так з проєктом реформи?
Законопроєкт щодо майбутньої пенсійної реформи вперше було оприлюднено для обговорення на сайті Федерації профспілок. У самій федерації проєкт розкритикували. По-перше, там зауважили, що їм дали мало часу на ознайомлення з ним. По-друге, зазначили, що деякі норми майбутнього закону виписані нечітко, неоднозначно і подекуди нелогічно. Зокрема незрозуміло, чому робиться саме так, а не інакше. Окрім цього, за підрахунками фахівців профспілок, закон не призведе до значного збільшення пенсій, як це анонсує міністерство.
Це нам нагадує цитату з радянського мультфільму: «Я вам посилку приніс, тільки я вам її не віддам». Якщо є нова формула, а грошей на неї немає, то, можливо, це лише імітація діяльності? Втім, як кажуть в Міністерстві соцполітики, реформа – це не завжди про підвищення виплат. Очевидно, наразі мова йде про якусь ідеальну модель, що на практиці буде працювати не так гарно, як видається. Втім, до голосування у Верховній Раді поки що доволі далеко, остаточний варіант документу має пройти ще чимало узгоджень.
Вас також можуть зацікавити новини: