Раніше ми писали про туманне майбутнє надбавок до пенсії.
Нещодавно в уряді вирішили урізати надмірно високі пенсії. Через це вже в січні низка пенсіонерів недорахувалися дуже значних сум. Дехто вважає таке рішення давно назрілим і цілком справедливим. А дехто може сказати, що це правове свавілля. Зрештою, і одні і другі певною мірою мають рацію. Тож давайте розберемося, кого торкнулося обмеження і чому ухвалені зміни є недосконалими.
Отже, мова йде про надмірно високі пенсії, призначені за спеціальними законами. За даними Міністерства соцполітики, нововведення торкнеться 17,6 тисячі пенсіонерів. Обмеження діятиме лише на період воєнного стану. Це затверджено статтею 46 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік». А як саме мають бути урізані такі пенсії, прописано в постанові Кабміну №1 від 3 січня 2025 року.
Обмеження стосуватиметься майже усіх видів спеціальних пенсій, зокрема для держслужбовців, науковців, військових, чорнобильців, прокурорів і багатьох інших. Єдиний виняток – це пенсії суддів. Їхні захмарні виплати так і залишаться захмарними.
Окрім цього, послаблення зроблено для тих, хто брав участь у захисті Батьківщини, починаючи з 2014 року. Вочевидь йдеться про осіб, у яких в пенсійній справі наявні відомості про відповідний статус учасника бойових дій. Якщо у таких осіб пенсія перевищує максимально дозволену, то обмеження до них не застосовується.
За законом, максимальна пенсія не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, наразі це 23 610 гривень. Таке обмеження прописано фактично у всіх пенсійних законах для кожної категорії пенсіонерів. Але є пенсії, що перевищують цей показник. Здебільшого йдеться про надмірно високі виплати, встановлені на підставі судових рішень. Ось цей надлишок саме по таких пенсійних справах тепер урізають на певний відсоток – все, що вище за 23 610 гривень, частково зменшується.
Зауважимо, що для суддів ніякого обмеження пенсійних виплат законодавством не передбачено, тому, вочевидь, вони і цього разу не потрапили під вже нове обмеження.
Як саме будуть урізати решту спеціальних пенсій? До частини пенсії, що перевищує 23 610 гривень, застосовують обмежуючі коефіцієнти. Так, до тих виплат, розмір яких більший за:
Що більша пенсія, то дужче її зменшують. Вказані коефіцієнти означають, що частина пенсії, залежно від її розміру, зменшуватиметься на 50-90%. Наведемо для розуміння умовний приклад.
ПРИКЛАД. Припустімо, пенсія до обмеження у людини складала рівно 25 тисяч гривень. Це на 1390 гривень більше, ніж 23 610 гривень (10 прожиткових мінімумів), але менше, ніж 25 971 гривня (11 прожиткових мінімумів). В такому разі ось цей надлишок в розмірі 1390 гривень множиться на коефіцієнт 0,5 (інакше кажучи, зменшується на 50%). Таким чином, у людини щомісяця забиратимуть з пенсії 695 гривень. Замість 25 тисяч гривень залишається 24 305 гривень.
В цьому випадку зменшення не надто відчутне. Але якщо розмір щомісячної пенсії, призначеної за судовим рішенням, припустімо, складає 40, 60 або 80 тисяч гривень, то пенсія зменшується одразу на тисячі, а подекуди і на кілька десятків тисяч гривень.
У постанові є примітка, яку з першого разу усвідомити доволі важко. Щоб це збагнути, зробимо невеличкий відступ. Річ в тому, що видатки на спеціальні пенсії частково покриваються коштом державного бюджету, а частково – за рахунок сплати єдиного внеску і бюджету Пенсійного фонду. Коли таку пенсію прораховують, то її умовно ділять на дві частини:
Отже, перед тим як зробити нове обмеження, спочатку також прораховують, якою була б страхова частина спеціальної пенсії. Якщо зарплата в умовного прокурора була високою і стажу достатньо, то страхова частина його пенсії також може бути великою і перевищувати 23 610 гривень (якщо зняти існуюче за законом обмеження). Ось така частина пенсії за новими правилами урізатися не буде.
Тобто декому пенсію урізали і одразу ж якийсь шматочок від урізаного повернули, простіше кажучи, недоурізали. Це пояснюється тим, що страхова частина зароблена людиною чесно і зменшувати її наче несправедливо і навіть неконституційно. Але постає питання, навіщо ж тоді взагалі існує обмеження у десять прожиткових мінімумів? Виходить так, що в одних питаннях влада діє трішки за законом, а в інших – трішки ні.
Загалом виходять якісь напівміри і питань залишається чимало.
Але поглянемо на цю проблему з другого боку. Якщо вже вдаватися до такого свавілля на державному рівні, то постає низка інших питань.
Імовірно, суворі часи потребують суворих рішень, але на практиці такі дії виявляються доволі суперечливими.
Вас також можуть зацікавити новини:
В Мінсоцполітики розповіли про нову фінансову програму для пенсіонерів. Хто і за яких умов зможе…
Про метал рідко говорять із теплом, але, коли мова заходить про Armox 600T, мені згадується…
18 квітня в Україні переважно тепло, буде сухо та сонячно на більшій території нашої держави,…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня: магнітосфера Землі перебуватиме у збудженому стані.
У сучасному світі бізнес все більше стає міжнародним, а англійська мова є основною мовою для…
З віком організму стає складніше засвоювати вітамін B1 (тіамін), а тим часом він життєво важливий.…