Якою буде вартість бала?
Формула передбачає, що вартість бала має дорівнювати 30% від середньої зарплати за минулий рік, поділені на 4200. Тобто йде прив’язка до ідеального усередненого показника. Тут також буде враховуватися зарплата, з якої вже вирахували податки.
За такою формулою у 2024 році вартість бала могла б для всіх дорівнювати приблизно 80 копійок. Якщо їх помножити на 4200 балів, то можна отримати страхову частину в розмірі 3360 гривень.
Якщо до цієї суми додати описану вище базову частину в розмірі 1848 гривень, то разом отримаємо 5208 гривень, про які йшлося вище – це пенсія за новими правилами при стажі 35 років і середній зарплаті протягом життя. Сьогодні ж така людина може отримувати значно менше, якщо пішла на пенсію давно.
Не так сталося, як гадалося
Але поки триватиме перехідний період, уряд буде встановлювати вартість бала в ручному режимі – трошки нижчу, ніж прописано у формулі. Бо, як ми зазначали раніше, у бюджеті немає фінансового ресурсу, щоб перевести на нову формулу усіх і одразу.
Зазначається, що до 2030 року при визначенні вартості бала буде застосовуватися коригуючий коефіцієнт фінансової стійкості, який буде переглядатися щороку з 1 березня. Тому пенсії піднімуть не всім і не так сильно, як можна було б очікувати.
До того ж під час переходу на нову формулу зникнуть різноманітні доплати і дотяжки, в тому числі зникає таке поняття, як доплата за понаднормовий стаж. Але це має бути невідчутно за рахунок збільшення страхової пенсії і додавання до неї базової частини.
Аби не вийшло, як під час реформи в 2017 році. Багато пенсіонерів пам’ятають, як тоді майже всім осучаснили зарплату, що підставляється у формулу розрахунку, але при цьому непомітно урізали коефіцієнт стажу. Як у нас полюбляють: однією рукою дають, а другою забирають.
Читайте за темою: