«У березні 2022 року я вимушено евакуювався з Миколаєва за кордон. До цього я отримував в Україні пенсію за Списком №1 та щомісячні регреси* з профзахворювання. У серпні 2023 року я пройшов належну верифікацію на порталі ПФУ, після чого пенсію мені продовжили платити без будь-яких проблем.
Проте відновити виплати щомісячних регресів із профзахворювання ПФУ відмовився, що є порушенням статті 46 Конструкції України та статті 22 Загальної Декларації прав людини.
У чому полягає різниця між евакуйованими пенсіонером і людиною з профзахворюванням, якщо евакуйованому пенсіонеру достатньо пройти верифікацію на сайті ПФУ, підтвердивши, що він живий, а інваліду праці для вирішення питання соцзахисту цього недостатньо?»
Віктор Татаров,
лист надійшов на електронну пошту редакції
Вебпортал електронних послуг ПФУ досить давно дозволяє вирішувати різні питання дистанційно: це стосується і призначення, і перерахунку, і для подовження виплати пенсій. Для тих, хто опинився за кордоном після 24 лютого 2022 року, а також для внутрішньо переміщених осіб правила поновлення та подовження виплати пенсії уточнили й у певному сенсі спростили.
При цьому правила подовження страхових виплат з інвалідності залишаються дещо іншими. Тому ідентифікація, яка працює для подовження виплати пенсії, не працює стосовно виплати регресу. З одного боку, тепер обидві виплати здійснюються Пенсійним фондом і було б логічно здійснювати їх верифікацію за однаковими правилами. Але функції з виплат, пов’язаних із нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням, передано ПФУ лише у 2023 році. Очевидно, що питання відновлення таких виплат для тих, хто опинився за кордоном, потребує змін на законодавчому рівні. Або ж потрібно вимагати таких виплат у судовому порядку.
Додамо, що у квітні 2024 року до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» внесено важливе уточнення, яке однозначно дає змогу подовжити виплату пенсії тим, хто тимчасово виїхав за кордон. А у законодавстві про загальнообов’язкове державне соціальне страхування такої чіткості немає. З нього, як і раніше, випливає, що страхові виплати з інвалідності мають здійснюватися у межах України.
Чітко зрозуміло лише одне: якщо людина виїхала за кордон не тимчасово, а на постійне місце проживання, то, згідно із законом, їй не повинні виплачувати ані пенсію, ані регрес (якщо інше не передбачено міжнародними угодами).
*Страхові виплати
Раніше ми писали:
Заповіт - це особисте розпорядження людини на випадок її смерті, що визначає, хто отримає або…
Якщо ви помітили помилку або маєте сумніви щодо правильності нарахувань, звертайтеся до Держпродспоживслужби. Подати звернення…
Обговорення новин щодо майбутніх реформ у пенсійній системі не вщухає, навпаки, викликає бурхливі дискусії. І…
Хочете порадувати близьких на Новий рік? Це десерт – саме те, що вам потрібно.
Держава виділила додаткові 15 млрд гривень на програму для переселенців. Однак для всіх цих грошей…
В Україні хочуть продовжити реформу календаря. Що зміниться.