Статті

Українців, які виїхали за кордон, чатують на фінансові неприємності: можна залишитися без виплат

«У березні 2022 року я вимушено евакуювався з Миколаєва за кордон. До цього я отримував в Україні пенсію за Списком №1 та щомісячні регреси* з профзахворювання. У серпні 2023 року я пройшов належну верифікацію на порталі ПФУ, після чого пенсію мені продовжили платити без будь-яких проблем.

Проте відновити виплати щомісячних регресів із профзахворювання ПФУ відмовився, що є порушенням статті 46 Конструкції України та статті 22 Загальної Декларації прав людини.

У чому полягає різниця між евакуйованими пенсіонером і людиною з профзахворюванням, якщо евакуйованому пенсіонеру достатньо пройти верифікацію на сайті ПФУ, підтвердивши, що він живий, а інваліду праці для вирішення питання соцзахисту цього недостатньо?»

Віктор Татаров,
лист надійшов на електронну пошту редакції

Вебпортал електронних послуг ПФУ досить давно дозволяє вирішувати різні питання дистанційно: це стосується і призначення, і перерахунку, і для подовження виплати пенсій. Для тих, хто опинився за кордоном після 24 лютого 2022 року, а також для внутрішньо переміщених осіб правила поновлення та подовження виплати пенсії уточнили й у певному сенсі спростили.

При цьому правила подовження страхових виплат з інвалідності залишаються дещо іншими. Тому ідентифікація, яка працює для подовження виплати пенсії, не працює стосовно виплати регресу. З одного боку, тепер обидві виплати здійснюються Пенсійним фондом і було б логічно здійснювати їх верифікацію за однаковими правилами. Але функції з виплат, пов’язаних із нещасним випадком на виробництві або профзахворюванням, передано ПФУ лише у 2023 році. Очевидно, що питання відновлення таких виплат для тих, хто опинився за кордоном, потребує змін на законодавчому рівні. Або ж потрібно вимагати таких виплат у судовому порядку.

Додамо, що у квітні 2024 року до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» внесено важливе уточнення, яке однозначно дає змогу подовжити виплату пенсії тим, хто тимчасово виїхав за кордон. А у законодавстві про загальнообов’язкове державне соціальне страхування такої чіткості немає. З нього, як і раніше, випливає, що страхові виплати з інвалідності мають здійснюватися у межах України.

Чітко зрозуміло лише одне: якщо людина виїхала за кордон не тимчасово, а на постійне місце проживання, то, згідно із законом, їй не повинні виплачувати ані пенсію, ані регрес (якщо інше не передбачено міжнародними угодами).

*Страхові виплати

Раніше ми писали:

Новое на сайте

  • Новини

Коли краще поливати город – вранці чи ввечері: головна помилка овочівників

Літня спека - серйозне випробування для саду та городу. Важливо не просто поливати рослини, але…

01/07/2025 18:24
  • Статті

У Пенсійному фонді повідомили про нову послугу для пенсіонерів

В особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ з’явився новий сервіс – «Моя ідентифікація».

01/07/2025 17:55
  • Статті

Комунальні знижки для військових та ветеранів: хто має право та як оформити

Держава компенсує до 100% комунальних витрат захисникам, ветеранам та сім'ям загиблих. Розповідаємо, хто має право…

01/07/2025 16:56
  • Новини

Аномальна спека в Україні: синоптики зробили неочікуваний прогноз на липень

Якою буде погода в липні в Україні. Чи підійметься стовпчик термометра до рекордних температур? Відома…

01/07/2025 16:15
  • Новини

Як боротися зі слимаками на ділянці: найкращі народні методи

Слимаки та равлики здатні знищити врожай за лічені дні. Та з ними можна боротися без…

01/07/2025 15:40
  • Новини

Той самий смак дитинства: готуємо шоколадне масло своїми руками

Колись це був справжній делікатес — солодке шоколадне масло. Знайти його часто було складно. Але…

01/07/2025 15:10