А що вже казати про справи давно минулих днів. Не впевнений, що хтось провів паралель, хоча не так вже давно, якихось 35 років тому, 1989 року, народ, тільки інший, румунський, і теж у грудні, повстав проти диктатора – Ніколає Чаушеску.
Криваві дні грудня 1989 року
15 грудня цей «комуністичний імператор» (так його називала західна преса) наказав водометами розігнати мирну демонстрацію угорської громади міста Тімішоаре, яка обурилася спробою насильницької депортації з країни їхнього священика. А вже 25 грудня за рішенням військового трибуналу 71-річного генсека румунської компартії разом із дружиною Оленою було поставлено до стінки.
Що ж відбувалося протягом 10 грудневих днів? Люди, які не побоялися водометів, уже у двох містах зібралися знову – вже з вимогами відставки Чаушеску. У відповідь – вогонь, танки та бронетранспортери угробили майже п’ять тисяч людей.
Про культ особистості Чаушеску
Давайте трохи перервемося та розповімо, що це був за такий Великий Вождь, геній Карпат та Повноводний Дунай розуму. Підкреслюю, це не збочення автора цих рядків: так повелів себе величати Чаушеску, який створив культ своєї особистості.
Він правив Румунією 24 роки, з 1965-го до 1989-го. Його політика з усіх країн так званого соцтабору найменше залежала від СРСР. Це тому, що економіка спочатку трималася на експорті агропродукції та нафти. І Чаушеску, наприклад, засудив введення військ Варшавського договору у Чехословаччину в 1968 році, послав свою команду на Олімпіаду-84 до Лос-Анджелеса (СРСР наказав мстити за ігнор московської олімпіади, і з усього так званого соцтабору в США були лише Китай та Югославія). Чаушеску першим із «східного блоку» визнав ФРН, нормально контактував із Ізраїлем, співпрацював із МВФ, брав кредити на Заході. А Румунія була при цьому найбіднішою країною у соцтаборі. Він усе загрібав під себе. Усі ключові пости у владі обіймали його родичі. Другою людиною в країні була його дружина Олена, яку пропаганда називала «матір’ю всіх румунів»
Арешти, прослуховування та тортури
«Людський ембріон – громадська власність, небажання народжувати – дезертирство, аборт можна робити лише після 45 років або за наявності чотирьох дітей, контрацепцію – заборонити. Це план Олени та Ніколає Чаушеску щодо підвищення народжуваності на шляху у світле майбутнє. Результатом реалізації цього плану стали щонайменше 9 тисяч жіночих смертей від підпільних абортів та сто тисяч сиріт.
Будь-які порушення, будь-яке інакомислення докорінно знищувалося таємною поліцією, яка прослуховувала телефони та квартири, заарештовувала та катувала неугодних. Люди були залякані, і на цьому фоні диктатору було нескладно розраховуватися зі 13 мільярдами доларів кредитів, які він нахопив. Жорстка економія у країні, карткова система на хліб, бензин і молоко. Воду, опалення та електрику давали на день на кілька годин: Румунію сатрап перетворив на величезний концтабір.
Кінець румунського диктатора
Так ось, коли у Тімішоарі почалися протести, 21 грудня Чаушеску на площу перед будівлею ЦК зігнав 100-тисячний мітинг, який, за його задумом, мав продемонструвати всенародну підтримку режиму. Але під час його виступу з балкона натовп почав скандувати «Пішов геть!» та підривати петарди. Чаушеску встиг прокричати, що з 1 січня підніме зарплати і пенсії та втік із балкона. Але мітинг на площі надвечір переріс в антиурядові протести, демонстранти захопили телецентр і оголосили, що диктатора скинуть.
Протести пішли по всій Румунії. Чета Чаушеску відлетіла з Бухареста вертольотом, потім пересіли на машину, у містечку Торговишті попросилися переночувати в якусь хату. Господарі впустили їх та здали повстанцям. Там і відбулися суд та розстріл.
***
Як завжди, навколо загибелі диктаторів – загадки. За однією з версій західних криміналістів, які вивчали в Інтернеті відео страти цієї несвятої родини, на тілі Ніколає Чаушеску були сліди тортур. Можливо, потрібно було дізнатися про номери рахунків у швейцарських банках, де зберігалися його запаси на чорний день – 400 мільйонів доларів. Господи, ну і «злидні»: зараз деякі наші ЗМІ, ґрунтуючися на публікацію в турецькій «Türkiye Gazetesi», повідомляють, що Башар Асад встиг перевести в російські банки 135 мільярдів доларів.
Але слід розуміти, що тоді, на початку 1990-х, долар був «важчим». Що показово, генерал-майор Джорджіца Попа, який очолював трибунал над Чаушеску, 1 березня 1990 року раптом покінчив життя самогубством.
Вас також можуть зацікавити новини: