Однак на покупці медикаментів можна зекономити і отримати необхідні препарати безкоштовно або з незначною доплатою за програмою «Доступні ліки». А як буде працювати ця програма в наступному році, ми вам розповімо.
Програму «Доступні ліки» обіцяють розширити в 2025 році. Так, за словами міністра охорони здоровʼя Віктора Ляшка, до переліку «Доступних ліків» планують додати понад 30 нових діючих речовин, зокрема комбіновані лікарські засоби для лікування серцево-судинних захворювань. А також ревматологічних, неврологічних, очних та ендокринологічних хвороб, таких як гіпотиреоз і мігрень. Програма розширюватиметься поступово. Деякі препарати увійдуть до неї в першій половині року, частина – з липня. Крім того, до програми мають приєднатися всі аптеки, які працюють у лікарнях.
У програму «Доступні ліки» включать і препарати для дітей, у тому числі антибіотики. Це будуть базові антибіотики, щоб стимулювати людей використовувати такі ліки виключно за призначенням педіатра. У такому разі є надія, що випадків, коли бабуся або дідусь поспішають до аптеки за ліками для онука чи онучки, обраними на свій розсуд, поменшає.
Програма «Доступні ліки» надає можливість пацієнтам зі цукровим діабетом першого типу отримати безкоштовно або зі частковою компенсацією тест-смужки для визначення рівня цукру крові за допомогою глюкометрів. До її переліку внесено 45 найменувань тест-смужок. Це дуже важливо для людей, хворих на цукровий діабет, – рівень цукру потрібно вимірювати постійно, а тест-смужки коштують дорого.
Але отримати е-рецепт на тест-смужки можна буде лише за умови попереднього візиту до ендокринолога. Раніше ця вимога не була обовʼязковою, а з 2025 року вона є обовʼязковою.
– Новий протокол лікування цукрового діабету першого типу вимагає, щоб пацієнт звернувся до ендокринолога, який проведе обстеження і надасть план лікування, е-рецепт на тест-смужки, – каже доктор медичних наук Валентина Величко. – План лікування буде дійсним протягом трьох місяців. У цей час виписувати е-рецепти на тест-смужки зможе і сімейний лікар. Але через три місяці знову доведеться звернутися за консультацією до ендокринолога. Такий підхід – не примха, а необхідність. Цукровий діабет має важкі ускладнення, тому його треба контролювати і змінювати підходи до лікування відповідно до стану пацієнта.
Тож тим, у кого цукровий діабет першого типу, в наступному році ендокринолог має надати план лікування та е-рецепт не лише на ліки, а також і на тест-смужки для глюкометра.
У Національній службі здоровʼя України (НСЗУ) зазначають, що сімейні лікарі не використовують усіх можливостей призначення антидепресантів, які теж є у програмі «Доступні ліки». Ці препарати добре допомагають долати наслідки стресів від повітряних тривог, прильотів. Якщо ви відчуваєте тривожність, маєте розлади сну, пригнічений настрій, проконсультуйтеся зі сімейним лікарем щодо можливого приймання антидепресантів.
У переліку «Доступних ліків» є препарати дороговартісні, є більш дешеві. Про це не слід забувати літнім людям: оскільки перелік ліків за програмою стає ширшим, обирайте разом із лікарем те, що підійде вам найкраще.
Програма «Доступні ліки» містить комбіновані препарати для лікування бронхіальної астми та хронічних обструктивних захворювань легень. Сучасні комбіновані препарати є більш ефективними. Тому консультуйтеся зі своїм лікарем, який вас лікує, і переходьте на сучасну терапію захворювання.
Лікарі в середньому почали виписувати е-рецепти вже не на місяць, як раніше, а на півтора. Від розладів психіки поведінки рецепт у середньому виписують не на 1,5 місяці вживання, а вже на два (загалом лікар може виписувати курс одразу на три місяці). Це важливо з точки зору безперервності лікування, яке надважливе для людей зі хронічними захворюваннями. Як наслідок, в аптеках вже є в наявності більші упаковки, щоб ліків вистачило на курс прийому.
Не бійтеся звертатися за новими рецептами, якщо призначений за програмою «Доступні ліки» препарат вам не дуже підійшов. В НСЗУ зазначають, що лікар має підібрати людині комплексне лікування, яке можна максимально отримати за державний кошт. Наприклад, лікар на Дніпропетровщині з місяця в місяць справно виписував пацієнту е-рецепт на різні ліки. Виписав йому 80 е-рецептів за рік при середньому показнику 7,8 по країні. Саме так мають працювати лікарі з пацієнтами і використовувати програму.
Раніше ми писали:
Газові котли забезпечують обігрів багатьох осель. Несправність такого обладнання може стати справжньою проблемою взимку. Тому…
В Україні вирощують безліч сортів картоплі, проте деякі з них вирізняються своїми характеристиками. Щоб отримати…
17 грудня очікуються дощі у центральних та північних областях, місцями дощі у західних та південних…
Шукаєте комфортне житло у Львові? Ринок нерухомості постійно розвивається, і щоб знайти оптимальний варіант для…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Рибні страви дуже корисні, особливо людей старшого віку. Крім того, у певні дні постів, коли…