Четвер, 12 Грудня, 2024
ГоловнаЗдоров'яЯкщо часто мучать приступи кашлю та задухи: за якими ознаками розпізнати бронхіальну...

Якщо часто мучать приступи кашлю та задухи: за якими ознаками розпізнати бронхіальну астму

Этот материал также доступен на русском языке
Бронхіальна астма - настільки серйозна та поширена проблема, що медики проводять Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. Він припадає на зиму, 11 грудня, у період, коли настає пік подібних захворювань.

Важке дихання, тривалий кашель, приступи задухи, які виникають раптово, – це привід терміново звернутися до лікаря. Хвороби органів дихання розпізнати неважко, вони швидко дають про себе знати. Одна з таких – бронхіальна астма.

Захворювання непросте, обов’язково потребує професійного лікування, але зміни в легенях при ньому – зворотні. Тому піддаються корекції і контролю. Про те, як розпізнати хворобу та повноцінно жити з таким діагнозом розповідає лікарка-пульмонолог Юлія Кулітка.

Коли потрібно звертатися до пульмонолога

Бронхіальну астму характеризують свистячі хрипи, задишки, відчуття «закладеності» в грудях, нічні або ранкові приступи кашлю. Хвороба вважається невиліковною, проте лікарі можуть допомогти контролювати перебіг захворювання та прояв симптомів.

– Приїжджаєте, наприклад, до бабусі в село, а там є сирість в приміщенні, і починаєте задихатися. Або маєте приступи сухого надсадного кашлю. Якщо він тривалий, то можуть додатися болі в грудній клітці. Такі приступи переважно трапляються вночі, під ранок, заважають спати. Поганий сон, у свою чергу, призводить до загальної слабкості. Не зволікайте, звертайтеся до сімейного лікаря або пульмонолога, – розповідає Юлія Кулітка.

Вона додає, що часто бронхіальна астма є спадковим захворюванням. Якщо людина має генетичну схильність, то будь-які алергени, навіть кішка або папуга в домі, можуть спровокувати приступ ядухи. Передувати цим проявам може алергічний риніт, алергічний дерматит. Цими хворобами займається алерголог. Але коли є ускладнення у вигляді задишки, тоді терміново потрібно звертатися до пульмонолога.

Лікарка звертає увагу на стани, які супроводжуються обмеженням потоку повітря. Їх об’єднують у групу хронічних обструктивних захворювань легень (ХОЗЛ). Тобто людина вдихає, а видихнути їй значно важче. Погіршити ситуацію можуть тютюнопаління, шкідливі речовини в повітрі, існує генетична схильність до такого типу захворювань. Також часті інфекційні захворювання дихальних шляхів провокують розвиток цих станів. Має насторожити надокучливий вранішній кашель.

Таким пацієнтам варто пройти обстеження, яке називається спірометрія. Цей метод діагностики зовнішнього дихання дозволяє перевірити фізіологічний об’єм легень і швидкість повітряного потоку під час видиху. Це дозволяє зрозуміти, що у пацієнта: бронхіальна астма чи ХОЗЛ. Лише тоді лікар може призначати відповідну терапію.

Міфи та правда про лікування астми

За словами Юлії Кулітки, на розвиток бронхіальної астми впливають також шкідливі умови праці та малорухомий спосіб життя. Тому вона радить людям старшого віку не нехтувати фізкультурою та прогулянками на свіжому повітрі.

– Раніше бронхіальну астму лікували тільки балончиками та крапельницями. Тепер ми маємо небулайзери, які допомагають діючу речовину доставити безпосередньо в бронхи. Тому крапельниці вже не потрібно використовувати. Адже ті ж гормональні препарати ми може доставити безпосередньо у місце проблеми. Таким чином пацієнт може лікуватися не тільки в стаціонарі, а й в домашніх умовах, – зауважує лікарка.

Раніше люди часто використовували недоказові методи лікування, які не тільки не допомагають, а й можуть нашкодити. Дихання над гарячим відваром картоплі не зарадить. А лікування травами може викликати прояви алергії і загострити проблему.

– Колись існував міф: якщо людина має бронхіальну астму, то фізичні навантаження їй категорично заборонені. Це неправда. Навпаки, фізичні вправи покращують дихальний каркас, укріплюють діафрагму та м’язи, які задіяні у диханні. Різноманітні дихальні вправи, в тому числі йога, є дуже корисними. Соляні кімнати теж можуть бути, вони допомагають нашим пацієнтам легше дихати. Але все це тільки додаткові методами, які ніяк не замінять медикаментозного лікування, – наголошує пульмонолог.

Ліки від бронхіальної астми можна отримати безкоштовно

– Якщо при хронічних обструктивних захворюваннях легень ми маємо незворотні зміни, то при бронхіальній астмі вони є зворотні. Тому порада для всіх людей: якщо вам поставили діагноз бронхіальної астми, це не страшно. Сьогодні це добре лікується. Ми можемо досягнути повного контролю над даним захворюванням, – наголошує Юлія Кулітка.

Лікарка додає, що існує цілий ряд препаратів при лікуванні бронхіальної астми, які пацієнт може отримати безкоштовно за програмою «Доступні ліки» та радить не відкладати лікування бронхіальної астми.

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні