Питання читачки:
– Мій чоловік кілька років страждає на діабет другого типу, приймає таблетки. Але мене турбує, що за ці роки він дуже погладшав.
Відповідає лікарка-ендокринолог Любов Соколова:
– Людина з діабетом другого типу нерідко має надмірну вагу або ожиріння. Це не дивно: якщо порушена чутливість тканин до інсуліну, підшлункова залоза намагається виділити більше гормону. А інсулін відноситься до анаболічних речовин, тобто сприяє збільшенню ваги. Крім того, цей гормон впливає на центр насичення: якщо інсуліну багато – значить, треба додати їжі. Так запрограмувала природа.
Коло замикається: надмірна вага призводить до високого рівня інсуліну в крові, через це людині ще більше хочеться їсти. Під дією інсуліну з’їдена їжа перетворюється на жирову тканину і відкладається, наприклад, на животі – формується так зване вісцеральне ожиріння на кшталт яблука: руки-ноги худі, а живіт великий. Зайва вага провокує як діабет, так і недуги серця, судин, суглобів. Висновок однозначний: треба худнути.
– Але як?
– Вашому чоловікові корисно більше рухатися. Експерти різних асоціацій діабетологів, у тому числі і американської, рекомендують інтенсивне фізичне навантаження мінімум 45 хвилин на день п’ять разів на тиждень. Можна швидко ходити, їздити на велосипеді, щоб частота пульсу зросла у півтора раза. Повільна прогулянка, нехай і тривала, не вважається інтенсивним навантаженням, хоч і вітається: організм витрачає калорії, а м’язи споживають додаткову глюкозу, що знижує рівень цукру.
– У який час дня краще займатися фізкультурою?
– Передбачається, що фізичні заняття збільшують чутливість тканини до інсуліну, і щоб не допустити різкого зниження рівня цукру вночі, краще займатися у першій половині дня або принаймні до шостої години вечора. Це особливо важливо людям, які приймають інсулін. Якщо цукор у крові різко знизиться протягом чотирьох-п’яти годин, коли людина ще спить, то з гіпоглікемією можна впоратися.
За матеріалами fakty.ua
Вам буде корисно: