Згідно із постановою, обласні та міжрайонні МСЕК припинять свою роботу з 1 січня 2025 року. Замість них запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з лікарів-практиків. Направляти на експертизу пацієнтів зможуть сімейний або лікуючий лікар. Для переліку станів лікар зможе направити на оцінювання одразу після встановлення визначеного діагнозу, не очікуючи, як раніше, 120 днів лікарняного.
Експертні команди працюватимуть у багатопрофільних лікарнях. А за потреби зможуть працювати дистанційно чи з виїздом до пацієнта. Комісії мають право встановлювати групи інвалідності, направляти осіб на додаткове обстеження, і без вагомих причин дообстеження не зможуть відбуватися більш як один раз.
Нова система буде цифровізованою. Лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання. Його результати автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери. Це необхідно для подальших дій з реабілітації, оцінювання працездатності та – в разі потреби – призначення державних виплат. Тобто – людині не доведеться ходити з кабінету до кабінету та сидіти в чергах.
Також заплановано скоротити кількість документів, що отримує людина за результатами оцінювання: замість дванадцяти довідок чи виписок у різних комбінаціях буде один документ.
Статус інвалідності, засвідчений документами МСЕК, залишається чинним, і всі надані пільги, виплати, відстрочки та соціальні послуги продовжують діяти.
За словами міністра соціальної політики Оксани Жолнович, громадяни, яким призначено пенсії за інвалідністю, продовжать отримувати їх і після реформи. Крім того, перетворення мають посилити підтримку тих, хто вже отримує допомогу. А для громадян, які втратили працездатність, страхові виплати збільшаться.
Особи, яким встановлено будь-яку групу інвалідності, зобов’язані періодично проходити медичне обстеження. Під час переобстеження трапляються виявлення помилок або зловживань під час попереднього присвоєння статусу. У цьому випадку можливі скасування або перегляд раніше встановленої інвалідності.
Групу інвалідності може бути призначено довічно у випадках захворювань, які є невиліковними і потребують постійного медичного та соціального забезпечення,
Ризик втрати статусу інвалідності у осіб з I групою залишається низьким навіть під час нових перевірок. Вони вважаються повністю непрацездатними і потребують постійного догляду. Це також стосується військовослужбовців, осіб з інвалідністю внаслідок війни та тих, хто має інвалідність з дитинства.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: поточні зміни поки що не стосуються дітей. Наразі для дітей залишається чинна система, де статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.
*Постанова «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» №1338 від 15.11.2024.
У країнах ЄС оформлення інвалідності займає досить багато часу.
У Німеччині, наприклад, цей процес може тривати протягом року.
Спочатку потрібно звернутися до сімейного лікаря. Він дає пацієнту направлення до вузьких спеціалістів, які зроблять необхідні висновки. Усі зібрані документи потрібно надіслати до Відділення для людей похилого віку та інвалідів. Це можна зробити електронним або звичайним листом.
Людям із тяжкою інвалідністю надають інвалідне посвідчення. Термін його дії – п’ять років. Якщо стан людини без надії на покращення, посвідчення може бути безстроковим.
Щоб отримати статус особи з інвалідністю, стан пацієнта має серйозно обмежувати його повсякденну діяльність. Наявність інвалідності не обов’язково дає право на додаткові виплати та особливі переваги в медичному обслуговуванні.
Якщо людина через захворювання не в змозі працювати, вона має право отримувати пенсію по непрацездатності або базову допомогу з безробіття. Разом з тим, особа зі стовідсотковою інвалідністю цілком може бути працездатною. Наприклад, інвалід-візочник здатен працювати у конторі. Тобто – інвалідність і непрацездатність вельми відрізняються в Німеччині одна від одної за правовою базою.
Водночас, люди з інвалідністю мають право на податкові пільги, захист від звільнення, право працювати неповний робочий, додаткову відпустку.
Читайте також:
Чистота в санвузлі важлива не лише для утримання гігієни в будинку, а й для здоров'я…
Є прості способи, які допоможуть почистити килим у домашніх умовах, при цьому знімати його або…
На підвіконнях більшості будинків можна побачити безліч видів рослин, які створюють затишну атмосферу та радують…
5 грудня очікується невеликий дощ у Криму, на решті території країни без опадів
Чи будуть цього дня геомагнітні хвилювання?
Українська жіноча хустка в нашій культурі має символічне значення та вважається оберегом. Навіть існує неофіційне…