Статті

Щоб не втратити зір: чи можна попередити глаукому

– Глаукома – це хронічне нейродегенеративне захворювання, яке не має болісних симптомів, може довго не видавати себе, а може розпочатись різко і гостро, – каже професорка кафедри офтальмології Наталія Коновалова. – Поширеність глаукоми збільшується з віком, досягаючи 15% у осіб віком від 70 років. Далі поле зору звужується, його дефекти спочатку з’являються з носового боку, в міру прогресування захворювання переміщуються до центру. І, наприклад, при перетині дороги люди вже не бачать автівку, яка йде поряд, вони мають повертати голову, щоб краще роздивитись людину, яка сидить поряд. Навколо ліхтарів з’являються райдужні кола, інколи перед очима виникає туман, а коли він розсіюється, людина помічає, що гострота зору стала нижчою. Зоровий нерв при глаукомі поступово атрофується, і якщо цей процес не зупинити, настає повна сліпота.

 Як все-таки «обхитрити» глаукому і діагностувати її на ранній стадії розвитку?

– Людям з короткозорістю треба вимірювати внутрішньоочний тиск (ВОТ) раз на 2-3 роки, якщо їм ще не виповнилося 40 років. Після 40 років – раз на рік. У тому разі, коли в родині у когось була глаукома, а це спадкове захворювання, вимірювати ВОТ усім членам родини потрібно раз на 1-2 роки.

Ризик розвитку глаукоми вищий у хворих на гіпертонію, цукровий діабет, хвороби щитовидної залози.

Зранку можна по черзі закрити долонею одне око, потім друге. Якщо є якісь зміни зору – туман, кола, зменшення поля зору – треба відразу звертатися до лікаря. Якщо немає офтальмолога, звертайтеся до сімейного лікаря. У них сьогодні є можливість діагностувати глаукому. І в жодному разі не призначайте собі самостійно лікування у вигляді крапель, які призначили сусідці, родичці чи ще комусь. Крапель багато, і їх треба правильно підібрати. Інколи лікарі призначають декілька видів крапель. Лікування навмання може значно прискорити розвиток хвороби. Крім того, треба розуміти, що глаукома – хронічне захворювання, і потребує постійного нагляду і лікування.

А якщо діагноз вже встановлено, що потрібно робити перш за все?

– Лікар призначає краплі. І головна помилка пацієнтів полягає в тому, що вони переривають курс – перестають використовувати краплі. Треба розуміти, що краплі треба використовувати все життя.

 Наталіє Валеріївно, які є види глаукоми і чим вони відрізняються?

– Глаукому розрізняють, зокрема, за механізмом порушення відтоку внутрішньоочної рідини: відкритокутова (робота дренажної системи ока утруднена, але повністю не заблокована) та закритокутова (дренажний канал у куті передньої камери ока заблокований повністю). Є ще вторинна глаукома, що виникає як наслідок травми, запалення, внаслідок ускладненої катаракти та інших причин.

Останніми роками багато пишуть про лазерні методи лікування глаукоми.

– Так, лазерні операції для лікування глаукоми допомагають на довгий час значно знизити внутрішньоочний тиск. Тривалість ефекту після процедури залежить від типу застосованої лазерної хірургії, типу глаукоми, віку пацієнта і багатьох інших чинників. Деяким особам може знадобитися повторна процедура для кращого контролю внутрішньоочного тиску.

Поясню принцип. Закритокутова глаукома виникає, коли кут між райдужною оболонкою та рогівкою занадто малий. Це призводить до того, що райдужка перекриває дренажний кут, збільшуючи внутрішньоочний тиск. Під час операції утворюють невеликий отвір в райдужній оболонці, що допомагає дренажу рідини в оці.

Існує дренажна операція, при якій у передню камеру ока імплантується мікроскопічний клапан, який допомагає вільно виходити внутрішньоочній рідині.

В інтернеті є дуже багато народних рецептів від глаукоми.

– Можна використовувати будь-які народні рецепти, вітаміни, але не забувати про краплі. Лише вони знижують внутрішньоочний тиск, призупиняють розвиток хвороби і попереджають сліпоту.

Вас також можуть зацікавити новини:

Новое на сайте

  • Новини

Запам’ятайте раз і назавжди: 7 правил прання темних речей – яких помилок не можна допускати

Чорні та темні речі дуже популярні в холодну пору року. Але такий одяг потребує особливого…

14/11/2024 23:24
  • Новини

Коли зола на шкоду: під які рослини не можна вносити добриво, інакше залишитеся без урожаю

Деревна зола – популярне органічне добриво, яке часто використовується садівниками та городниками для покращення родючості…

14/11/2024 22:54
  • Новини

Погода в Україні на п’ятницю, 15 листопада

З 15 листопада погода потрохи погіршується всюди, крім півдня.

14/11/2024 22:19
  • Новини

Магнітні бурі на п’ятницю, 15 листопада 2024 року

Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?

14/11/2024 21:27
  • Статті

Чому шкідливо їсти та пити гаряче: як вибрати золоту середину

Багато людей вважають за краще не тільки пити гарячі напої, але й їсти гарячі страви,…

14/11/2024 20:33
  • Статті

Коли починається Різдвяний піст і які його правила

Після дня пам’яті святого апостола Пилипа православні християни розпочинають важливий період у церковному році –…

14/11/2024 19:32