А ви знали, що за кордоном багато лікарських засобів коштують значно дешевше, ніж в Україні? Тож виникає питання: чому так відбувається?
В ЄС вже давно використовують методику так званого паралельного імпорту ліків з інших країн, коли їх завозять не лише державні органи, а й приватні фірми. Такий підхід дозволяє збільшити конкуренцію на ринку і досягти зниження цін на певні групи лікарських засобів.
В деяких країнах Європейського Союзу доля лікарських засобів, завезених як паралельні, досягає 25% ринку. Зокрема, серія досліджень, які підрахували економію від паралельного імпорту в Польщі, Німеччині, Швеції та Данії, виявила економію на загальну суму 2,8 мільярда євро.
Нещодавно Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо паралельного імпорту лікарських засобів», згідно з яким в Україні також дозволили паралельний імпорт ліків. Зокрема, в документі йдеться, що «при здійсненні закупівель до участі у них в обов’язковому порядку допускається:
зареєстрований в Україні лікарський засіб;
лікарський засіб, не зареєстрований в Україні на час проведення процедури закупівлі, але зареєстрований компетентним органом Сполучених Штатів Америки, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, держави-члена Європейського Союзу або зареєстрований компетентним органом Європейського Союзу за централізованою процедурою».
Простіше кажучи, мова йде про спрощення процедури доступу на вітчизняний ринок лікарських засобів, зареєстрованих у розвинених країнах. Закон вступає в дію з 1 січня наступного року. Поки що мова йде про використання паралельного імпорту для забезпечення ліками бюджетних установ і державних програм (наприклад «Доступні ліки»). Ці ліки не підуть до аптек.
Але, як вважає старший науковий співробітник інституту проблем ринку і економіко-екологічних досліджень Наталія Шлафман, за умови ввезення в Україну великої кількості лікарських засобів з розвинених країн, аптечний бізнес повинен буде на це реагувати зниженням цін. За її прогнозом, вже після першого кварталу 2025 року споживачі мають побачити зниження цін на ліки і в аптеках.
Читайте також:
18 травня у більшості областей України переважатиме дощова погода. Ще панує циклон, тому буде волого…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Мігрень має «біологічний годинник» — порушення сну можуть його запускати. Дослідники підтвердили: сон — ключовий…
Європейський Союз готує екологічну революцію на дорогах — дизельні авто віком понад 10 років можуть…
Звичний салат із буряка та картоплі можна приготувати по-новому — без огірків і квасолі, зате…
Ринок праці України залишається динамічним — лише за перші чотири місяці 2025 року через Службу…