Шістнадцятий президент і, до речі, перший від Республіканської партії, Авраам Лінкольн був убитий 14 квітня 1865 року, коли разом із дружиною був присутній у театрі на виставі комедійної п’єси «Наш американський кузен» у Вашингтоні. Актор Джон Бут проник у президентську ложу і вистрілив Лінкольну в голову з пістолета. Вранці наступного дня, не приходячи до тями, Авраам Лінкольн помер. Існує думка, що підтримка прав чорношкірих стала причиною замаху на політика.
Другим вбитим у США президентом став Джеймс Гарфілд. Збройний напад на нього було скоєно 2 липня 1881 року, на шостий місяць перебування на посаді президента. Він був під номером двадцять і так само республіканцем. Президент був тяжко поранений пістолетним пострілом у спину, коли перебував на вокзалі у Вашингтоні. Помер він 19 вересня 1881 року. Стріляв у нього якийсь Гіто, психічно неврівноважена людина, яка безуспішно і наполегливо вимагала у президента місця консула у Франції. Що дуже показово, російська терористична організація «Народна воля», яка вбила за 4 місяці до цього царя Олександра II, осудила замах Гіто: “Висловлюючи американському народу глибоке співчуття з нагоди смерті президента, Джеймса Авраама Гарфілда, вважаємо своїм обов’язком заявити протест проти насильницьких дій, подібних замаху Гіто”. Як то кажуть, без коментарів.
Третій замах стався на двадцять п’ятого президента США республіканця Вільяма Мак-Кінлі 6 вересня 1901 року. Його застрелили, коли той тиснув руки громадянам після виступу на панамериканській виставці у Баффало. Президента було поранено анархістом Чолгошем. Перша куля вбивці, який стояв буквально за метр від президента, відскочила від ґудзика його смокінгу, не завдавши йому жодної шкоди. Друга куля влучила у живіт і пошкодила внутрішні органи. Мак-Кінлі, бачачи, що охорона б’є впійманого на місці вбивцю, встиг сказати: «Легше з ним, хлопці». За тиждень після поранення, 13 вересня, стан Мак-Кінлі погіршився, і він помер.
У листопаді 1963 року стався замах на 35-го президента США Джона Кеннеді. На нього вчинили напад із застосуванням далекобійної з оптичним прицілом вогнепальної зброї, коли той перебував у Далласі з дружиною Жаклін. Екс-президента доправили до лікарні, де невдовзі він помер. Додам, що кадри його загибелі на все життя залишилися в моїй пам’яті. Тоді я був третьокласником, батьки купили наш перший телевізор (чорно-білий, зрозуміло), і телепередача новин з кадрами замаху на Кеннеді була першою при першому включенні будинку львівського «Вогника».
У США, зазначимо, вже відбувалися замахи на кандидатів у президенти, які балотувалися на другий термін. Отже, Трамп не «відкрив Америку» в цьому сенсі.
«Шоу маст гоу он», – співав найпопулярніший Фредді Меркьюрі. Шоу має тривати. Сьомим у списку, який, на щастя, не став мартирологом, виявився Дональд Трамп. Дай Боже, щоб і на наше, українське, щастя.
***
Зараз все на очах у всієї планети. Тут Трамп, там словак Фіцо (від ред. – Прем’єр-міністр Словаччини, на якого нещодавно було скоєно замах). А ось раніше була «терра інкогніто», закрита, запечатана країна – СРСР. Там усе завжди було “тишком-нишком” і ніхто не стріляв у керівників держави? Авжеж, звичайно.
Про замахи на вищих радянських керівників поговоримо в наступній публікації.
Валерій Боянжу, Херсон — Одеса
*Дональд Трамп зараз екс-президент США (45-й) і лише нещодавно став офіційним кандидатом на посаду наступного президента.
Жертвами замаху стали президенти США Авраам Лінкольн, Джеймс Гарфілд, Вільям Мак-Кінлі та Джон Кеннеді.
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…