По-перше, зникає такий термін, як «обмежено придатна особа», тобто «придатних» стає набагато більше. До лав ЗСУ братимуть людей навіть з важкими захворюваннями. По-друге, багатьом особам з інвалідністю все одно доводиться оновлювати свої військово-облікові дані. По-третє, уряд ініціював перевірку обґрунтованості видачі довідок про встановлення інвалідності.
Хто не підлягає мобілізації?
Відповідно до оновленого законодавства, особи з інвалідністю не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Це так само стосується і осіб, яких, відповідно до висновку військово-лікарської комісії (ВЛК), визнано тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців. Але потім такі особи повинні проходити ВЛК повторно.
Для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації в такому разі необхідно подати до територіального центру комплектування (ТЦК):
-
або довідку до акту огляду МСЕК;
-
або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус (наприклад, посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни);
-
пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги за інвалідністю.
Оновлення даних і перевірка осіб з інвалідністю
За новим законом, усі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні оновити свої військово-облікові дані до 16 липня 2024 року. Не оминає це і тих, хто має групу інвалідності. Більше того, на законодавчому рівні закріплено перевірку обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності. Це стосується громадян чоловічої статі віком від 25 до 50 років, яким після 24 лютого 2022 року вперше встановлено інвалідність II та III груп.
Виняток зроблено для тих, у кого змінювалася група інвалідності, або тих, чия інвалідність пов’язана з участю в бойових діях. Також виняток зроблено для тих, у кого відсутні кінцівки, в тому числі кисть руки або стопа ноги, один з парних органів, тих, хто має онкологічне захворювання, інтелектуальне порушення або психічні розлади, церебральний параліч, інші паралітичні синдроми або інвалідність з дитинства.
При цьому всі громадяни, які мали статус обмежено придатних, повинні тепер пройти ВЛК повторно. На це відведено 9 місяців – до 4 лютого 2025 року.
Обмежено придатних тепер не існує
Загалом статус обмежено придатних нове законодавство скасовує. Тепер громадян поділяють на такі категорії:
-
придатні;
-
придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК, навчальних центрах, медичних підрозділах;
-
тимчасово непридатні, які потребують лікування;
-
непридатні до служби з виключенням із військового обліку.
З якими хворобами зараз беруть в армію?
Разом з тим Міноборони оприлюднило оновлений перелік хвороб, з якими українців тепер визнають придатними до військової служби. Серед таких, наприклад:
- хронічні вірусні гепатити з незначним порушенням функції печінки;
- цукровий діабет легкого ступеня;
- захворювання щитовидної залози з легким перебігом тиреотоксикозу;
- рак у фазі тривалої стійкої ремісії після проведеного специфічного лікування;
- хвороба, обумовлена ВІЛ (стабільна), або безсимптомне носійство ВІЛ з імунною компенсацією;
- залишкові зміни після вилікуваного туберкульозу різних локалізацій;
- сифіліс, гонококова інфекція та інші інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом, після проходження лікування;
- повільно прогресуючі та непрогресуючі захворювання крові з незначними порушеннями функцій та рідкісними загостреннями;
- легкі психічні розлади з виходом в одужання;
- інтермітуюча бронхіальна астма;
- гіпертонічна хвороба I стадії;
- серцева недостатність I стадії тощо.
З повним переліком таких захворювань, що дають або не дають відстрочку, можна ознайомитися в наказі Міністерства оборони №262 від 27 квітня 2024 року.