Статті

Мобілізація по-новому: коли повістка вважається врученою

Крім нового закону про мобілізацію, ще була ухвалена і постанова Кабінету Міністрів №560. Нею був затверджений Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Ці нормативні документи суттєво змінюють правила вручення повісток. Зупинимося на кількох важливих аспектах.

Хто може вручати повістки?

Як і раніше, повістки вручають, насамперед, представники ТЦК (територіальних центрів комплектування-військкомати). Тепер такий обов’язок є і у органів місцевого самоврядування, і у керівників практично всіх підприємств, установ, організацій, і управителів багатоквартирних будинків.

Начальники ТЦК видають розпорядження про проведення заходів оповіщення, і такі розпорядження разом з повістками передаються до відповідних закладів. Керівник закладу, який отримав таке розпорядження, зобов’язаний організувати роздачу повісток усім своїм військовозобов’язаним працівникам. Тобто новий обов’язок покладено на всіх роботодавців, якщо вони отримають відповідне завдання від місцевого ТЦК.

Якщо повістку кинули в поштову скриньку

Нове законодавство відтепер дозволяє розсилати повістки поштою. Є у зазначених нормативних документах і натяк на можливість формувати і розсилати повістки в електронному вигляді. Але офіційно це поки що не визнається.

Отже, якщо людина не оновить свої військово-облікові дані до 16 липня, то ТЦК матиме право надіслати такій людині повістку рекомендованим листом за місцем реєстрації або задекларованого проживання. Оскільки лист рекомендований, то поштар не має права просто кинути його у поштову скриньку.

Але найцікавіше інше – якщо повістку надсилають поштою, то вона вважатиметься врученою, навіть якщо поштар зробить відмітку, що приніс вам листа, а вас не було вдома, навіть якщо ви взагалі за цією адресою не проживаєте. В такому разі людину можуть оголосити в розшук, заочно накласти штраф або позбавити права керувати транспортним засобом.

Якщо військовозобов’язаний змінив місце проживання

Ще старим законодавством було передбачено, що військовозобов’язаний має неодмінно повідомляти до військкомату про свій переїзд і ставати на військовий облік за новим місцем проживання. Нові ж правила передбачають, що у семиденний строк необхідно особисто повідомляти в ТЦК не лише про зміну місця проживання, а і взагалі про будь-які зміни персональних даних, зокрема: про зміну номера телефону, адреси електронної пошти, місця роботи або навчання тощо.

Що буде, якщо відмовитися від повістки?

У разі відмови від отримання повістки складається акт, і це прирівнюється до адміністративного правопорушення. Поліція одразу може доставити таку людину до ТЦК для складання відповідного протоколу. Тоді постає питання про отримання штрафу від 17 тисяч до 25,5 тисячі гривень.

Але це не звільняє людину від обов’язку служити. За новим законодавством виходить замкнене коло. Адже якщо відмовився від повістки, то вона все одно вважається врученою, тобто людина поінформована про її наявність. А відверте ухиляння від військової служби – це вже кримінальна відповідальність, що карається терміном від трьох до п’яти років. Тут вже або підписувати повістку і йти на медогляд або справа врешті-решт дійде до суду.

Хоча в законі чітко не зазначено, що саме вважається ухиленням від призову. Зазвичай, до кримінальної відповідальності притягують тих, хто отримав першу повістку, пройшов медогляд, визнаний придатним, а потім вже по бойовій повістці не з’явився на збірний пункт.

Раніше ми писали про мобілізацію в Україні: хто має оновити свої дані, а для кого в цьому немає потреби

Метки: мобилизация

Новое на сайте

  • Новини

В Україні планують заборонити небажані дзвінки: що пропонує новий законопроєкт

Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…

22/11/2024 12:41
  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42
  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25
  • Новини

Про це знають не всі: які пільги та доплати належать дітям війни в Україні

Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.

22/11/2024 09:46
  • Новини

Є 10 днів: кому із пенсіонерів потрібно надати персональні дані, інакше виплат не буде

Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…

22/11/2024 08:56