Настойки, настої і відвари чистотілу мають жовчогінні, спазмолітичні, болезаспокійливі, седативні, протизапальні (бактерицидні), сечогінні і проносні властивості.
Застосування чистотілу показане при гепатитах, холангітах, холециститах, жовчнокам’яній хворобі.
Як допоміжний засіб чистотіл застосовують при лікуванні гастриту, подагри, ревматизму, грудної жаби, бронхіальної астми, коклюшу, геморою.
Добрий терапевтичний ефект одержують при лікуванні шкірних захворювань (рак шкіри, хронічний ерітематоз, гноячкове висипання при імпетиго, псоріаз звичайний, туберкульоз шкіри, бородавки, мозолі тощо), при яких внутрішнє застосування чистотілу (п’ють настій) поєднують з зовнішнім (уражені ділянки шкіри змащують 3 рази на день свіжим соком або маззю).
Дані про ефективність застосування чистотілу для лікування раку внутрішніх органів суперечливі. На думку деяких авторів, покращення стану ракових хворих пояснюється наркотичними і анестезуючими властивостями чистотілу. За спостереженнями С. А. Томиліна, дослідника і популяризатора чистотілу на Україні, чистотіл якщо не виліковує, то в усякому разі затримує ріст пухлини і особливо показаний при передракових станах і після операцій з приводу видалення злоякісної пухлини, бо затримує розвиток метастазів.
ВАЖЛИВО! Чистотілом, який належить до отруйних рослин, користуватися треба обережно, не перевищуючи допустимих доз. Передозування може спричинити нудоту, блювання, параліч дихального центру.
Екстракти і настойки чистотілу для зовнішнього застосування протипоказані хворим на епілепсію, бронхіальну астму, стенокардію і при ряді неврологічних синдромів.
У гомеопатії есенцією з свіжих коренів чистотілу лікують хвороби печінки, нирок і легень.
Для медичних потреб використовують сушену, рідше свіжу траву чистотілу. Заготовляють її у травні, коли рослина масово цвіте, зрізуючи всю надземну частину ножем або серпом без грубих нижніх частин. Сушити сировину треба якомога швидше, щоб уникнути розпаду алкалоїдів і інших фізіологічно активних речовин.
В перший день зібрану траву сушать на сонці, а потім переносять її під укриття для досушування. Штучне сушіння проводять при температурі близько 55-60°. Готову сировину зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності – 3 роки. У гомеопатії використовують свіже коріння рослини.
Питання читачки:
– На руках раптово висипали кілька бородавок. Чи допоможе сік чистотілу?
Відповідає дерматолог, косметолог Христина Кочет:
– Можливо, якщо нанести його на бородавку. Але люди часто обробляють і зону навколо, що провокує появу ран, виразок і навіть некрозу. Вважаю, що гра не варта свічок – краще видалити бородавку в клініці. Роблять це рідким азотом за допомогою спеціального апарату – кріодеструктора. Насадка підбирається за розміром бородавки і тканина проморожується вглиб.
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…
У деяких випадках заповіт не має сили — частина спадку належить родичам за законом. Хто…
Шукаєте простий і смачний рецепт до чаю? Цей пісочний пиріг із варенням підкорює з першого…