Після закінчення школи Льоні Каденюку виповнилося 16 років і його мрія стати льотчиком опинилася під загрозою: до військового льотного училища приймали сімнадцятирічних. Отримавши відмову, Леонід пробився на прийом до райвійськкома і благав його про допомогу. Так благав, що офіцер подзвонив куди слід і попросив виписати юнакові нове свідоцтво про народження. «Можливо, колись ми зустрічатимемо цього хлопця з нашої Буковини* на космодромі з квітами», – сказав офіцер своєму телефонному співрозмовнику.
Військком виявився провидцем. Каденюк пов’язав своє життя з небом міцно і на довгі роки. Після успішного завершення навчання у Чернігівському вищому військовому училищі льотчиків йому, вчорашньому курсантові, довірили навчання майбутніх повітряних асів. Такої честі удостоєні мало які випускники.
Каденюк став льотчиком-випробувачем. І настав той день, коли серед трьох тисяч кандидатів у космонавти він прибув на проходження відбіркової комісії. Поступово претенденти «відсіювалися» і залишилося лише дев’ять. Серед них опинився і Леонід Костянтинович. Він впевнено пройшов усі етапи дворічної (1977 – 1979 роки) загальнокосмічної підготовки.
Леонід Каденюк провів у небі 2400 годин. Освоїв понад 50 типів літаків різного призначення. Здебільшого літав на винищувачах. У його льотному багажі були старти на американському повітряному кораблі тренувального типу «Nor throp T-38». У Центрі космічних польотів полковнику Каденюку пророкували привабливу кар’єру. Але 1991 року, після розвалу СРСР, він повернувся на батьківщину, в Україну, щоб передати їй
свій, на той час багатий, космічний досвід. На запитання про те, чому було ухвалено таке рішення, відповідав: «Я не мислю себе без України».
Так сталося, що за чверть століття після пророчих слів військкома Леонід Каденюк став першим космонавтом Незалежної України, здійснивши багатодобовий політ у складі міжнародного екіпажу на космічному кораблі NASA «Колумбія» 19 листопада 1997 року. Тоді наш першопрохідник у загадковий космос продемонстрував звідти усім землянам державні символи України: Герб і прапор. А також портрет Тараса Шевченка та його «Кобзаря», який став першою друкованою книгою, що побувала на навколоземній орбіті.
Наш космонавт подарував усім членам «Колумбії» вишиті хрестиком українські сорочки. А сигналом для підйому після планового відпочинку він, прослухавши всі пропоновані музичні сигнали, замовив Державний Гімн України. І його велична мелодія, яка хвилює серце і душу кожного українця, вперше прозвучала для Всесвіту з космосу.
***
Автору цих рядків доводилося зустрічатися з Леонідом Костянтиновичем. І зокрема тому, що у моїй журналістській творчості має місце й космічна тематика.
В останню зустріч я привітав Каденюка з визнанням його за підсумками всеукраїнського опитування Символом нації. І спитав: «Про що мріється тепер?». Він усміхнувся і відповів: «Багато про що. І про новий політ». Тоді я подарував Леонідові Костянтиновичу книжку своїх віршів «Стан душі». Він прочитав вголос заголовок і сказав: «Важливо, щоб в душі не було темряви». Потім дістав із кишені футляр з ручкою, простягнув мені і вимовив доброзичливо: «Від мене. На згадку. Пишіть про космос». Цією пам’ятною для мене ручкою я і написав цей матеріал.
Віктор Мамонтов
*Леонід Каденюк народився у Чернівецькій області.
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…