Що це за стан, чому він виникає і як лікується, розповіла невролог вищої категорії Оксана Щитник.
Корінцевий синдром (радикулопатія) – це поширений неврологічний комплекс симптомів, що виникає при здавлюванні нервових корінців. Радикулопатія – не самостійне захворювання, а ускладнення або супутня ознака інших патологій хребетного стовпа. Саме тому важливо вчасно діагностувати цей синдром і провести лікування основного захворювання.
В іншому разі поступово розвивається порушення чутливості та слабкість м’язів, за які відповідає корінець, що може суттєво знизити якість життя і навіть призвести до інвалідності.
До защемлення нервових корінців найчастіше призводять такі захворювання, як остеохондроз, остеопороз, спондилоартроз, міжхребцева грижа або протрузія диска, а також уроджені дефекти хребта, травми спини, порушення постави, наявність пухлин або рубців, що защемляють нерв. До поширених факторів ризику належать і постійні навантаження хребетного стовпа, малорухливий спосіб життя, при якому слабшають м’язи, що підтримують хребет, часті переохолодження, стреси, наявність зайвої ваги.
Викликати радикулопатію здатні також гормональні збої, інфекційні процеси, вплив на організм хімічних речовин.
Основний симптом корінцевого синдрому – біль, зазвичай виникає уздовж ходу конкретного нерва. Але сильні больові відчуття можуть бути не тільки в ураженому сегменті хребта, але і в кінцівках, і в області внутрішніх органів, що значно ускладнює діагностику синдрому. Зокрема, якщо зачеплено корінець у шийному відділі, болітимуть шия та рука; при защемленні в грудях – біль виникає в спині і може «рикошетити» у серце або шлунок; при синдромі в попереково-крижовому відділі – страждає не лише поперек, а й сідниці, ноги, органи малого тазу.
Біль може бути як постійним, так і «стріляючим», що посилюється при кашлі, чханні, будь-якому русі, фізичному або емоційному напруженні. Больовий синдром нерідко супроводжується набряком та почервонінням шкіри, підвищеною пітливістю пацієнта.
До інших проявів корінцевого синдрому належать порушення чутливості в зоні, за яку відповідає уражений нерв, відчуття поколювання, повзання «мурашок» на шкірі. Згодом через ослаблення м’язів в ураженій зоні виникає порушення та обмеженість рухів, хворому стає важко виконувати звичні дії.
Іноді при радикулопатії відзначаються загальні симптоми – слабкість, нездужання, порушення сну, підвищення температури тіла.
Після огляду неврологом може бути призначено рентгенографію хребта у двох проекціях – передній та бічний. Але найінформативнішим способом обстеження є магнітно-резонансна (як альтернатива – комп’ютерна) томографія. Також часто рекомендується електроміографія. За наявності симптомів з боку внутрішніх органів призначаються додаткові аналізи.
Терапія підбирається індивідуально. Але найчастіше для лікування проявів радикулопатії призначаються:
Також при корінцевому синдромі ефективними є фізіопроцедури, лікувальна фізкультура, масаж, рефлексотерапія.
Якщо за кілька місяців лікування консервативні заходи не приносять відчутного результату, рекомендується хірургічне втручання.
При сидячій роботі регулярно виконуйте розминку, щодня робіть ранкову гімнастику, дозуйте фізичні навантаження, уникайте травм та переохолоджень.
Ірина Кадченко
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.
У цей день відзначають 27 щорічних свят, з деякими з них ми хотіли б вас…