Валентина шанують у всьому християнському світі, він вважається покровителем хворих на епілепсію та бджолярів. Ким же був святий Валентин, ім’я якого пов’язують із сучасним святом закоханих?
Якщо не зважати на вельми суперечливі легенди, про життя Валентина ніяких відомостей не зберіглося, відомо тільки, що він народився у III столітті в Римській імперії і був християнином. Тоді імператор Клавдій II забороняв своїм солдатам одружуватися, оскільки вважав, що це не дозволить їм повністю присвятити себе ратній справі. Але єпископ Валентин співчував закоханим і таємно вінчав їх, за що і постраждав.
За іншою легендою, святий Валентин був єпископом італійського міста Інтерамні. У ті часи християни зазнавали жорстоких переслідувань, і Валентина схопили і привели до імператора Клавдія II. Під час допиту він розповідав імператору про Христа і пропонував покаятися.
Клавдій II доручив освіченому чиновнику Астерію похитнути віру Валентина. Астерій пообіцяв Валентину свободу, якщо він іменем Христа зможе повернути зір його доньці. Після молитви дівчинка прозріла, а всі домочадці на чолі з Астерієм перейнялися ідеями християнства і прийняли таїнство хрещення. Дізнавшись про це, імператор наказав кинути всіх у в’язницю.
В ув’язненні Валентин, бажаючи підтримати приречених, посилав їм листи у вигляді червоних сердечок, що означали християнську любов. Зрештою, 14 лютого 269 року Валентина стратили і поховали на Фламінієвій дорозі, неподалік Риму.
Згодом Валентин Римський був канонізований як мученик, який постраждав за віру. Його мощі зберігалися в катакомбах і церкві Сан-Валентино в Римі, пізніше були перенесені до церкви Санта-Прасседе. У 496 році папа Геласій I оголосив 14 лютого днем святого Валентина, одночасно заборонивши популярне в народі язичницьке свято луперкалії*, яке відзначали 15 лютого.
У середні віки «біографія» святого Валентина поступово почала обростати легендами. Найпопулярнішою стала легенда про те, як Валентин таємно вінчав закоханих.
Однак насправді цього бути ніяк не могло, оскільки в християнстві обряд церковного вінчання з’явився лише наприкінці IV століття, тобто за сто років після страти Валентина.
У XVII столітті папа римський Павло VI скасував свято на честь святого Валентина. А вже 1969 року римсько-католицька церква взагалі вилучила ім’я Валентина із загальноримського календаря. Проте католицька церква продовжує визнавати Валентина в числі святих і відзначає його день пам’яті 14 лютого.
*Луперкалії – пастуше свято очищення та родючості на честь бога Луперка
Батат, або солодка картопля, – смачний та корисний продукт. Якщо ви хочете виростити його самостійно,…
Схеми шахраїв стають дедалі витонченішими. Вони використовують фейкові клавіатури, коментарі з фішинговими посиланнями й фальшиві…
У 2025 році в Україні знову зростуть вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію…
Відкрито реєстрацію на програму фінансової підтримки. У межах ініціативи можна отримати до 50 тисяч гривень.…
Увечері 4 квітня росія завдала удару балістичною ракетою по житловому району Кривого Рогу. Внаслідок цього…
Мінімальні пенсії для окремих категорій українців суттєво зросли. У деяких випадках підвищення перевищило 3 тисячі…