В Законі України «Про безпеку та якість донорської крові та її компонентів» і наказі МОЗ № 207 розширили можливості залишатись донором і після досягнення 60 років. Так, якщо в людини все добре, вона може здавати кров до 65 років. Після 65 років її можуть направити на дообстеження. І за відсутності проблем із здоров’ям, протипоказань, деяких хронічних захворювань, прийому певних лікарських засобів, людина продовжуватиме свою донорську практику.
– Донорам, як раніше, не треба робити кардіограму та флюорограму, – розповідає медичний директор Одеської обласної станції переливання крові Марина Ткаченко. – Тепер треба зробити загальний аналіз крові, подивитися рівень гемоглобіну (для донорів ці показники мають становити не менш як 125 г/л для жінок і 135 г/л для чоловіків), перевіритися на чотири інфекції (ВІЛ, гепатит В, гепатит С, сифіліс), пройти терапевта. Навіть консультація дерматолога тепер не потрібна.
Потреба у донорській крові та її компонентах може виникнути у дуже різних ситуаціях – вона може знадобитися нашім захисникам і захисницям, цивільним, які постраждали від воєнних дій, породіллям у разі важкого перебігу пологів, онкохворим та інше.
Але про донорів частіше згадують лише на День донора, або коли щось трапляється і виникає велика потреба у крові. Поки немає чіткої державної політики щодо популяризації донорства, немає в населення розуміння, що кров – це не ліки, які можна купити у будь-якій аптеці. У даному випадку одні люди повинні попіклуватись про інших. Адже одна здача – це три врятовані життя.
Регулярна здача крові знижує рівень холестерину в організмі донора. Якщо в донора сталася якась кровотеча, його організм швидше бере ситуацію під контроль. Як наслідок, коли донорам треба переливати кров, її знадобиться менше, аніж людині, яка ніколи не здавала кров.
– Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки – не більше 4 разів на рік, – продовжує Марина Ткаченко. – Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. І не менше 30 днів, перш ніж знову прийде здавати плазму після здачі крові. Після здачі плазми – не менше 14-ти днів до наступної кровоздачі. Загалом донори можуть здавати плазму не більше дванадцяти раз на рік.
Статус Почесного донора можуть отримати ті, хто безоплатно здали:
цільну кров — 40 доз;
плазму крові — 60 доз;
компоненти крові, заготовлені методом аферезу (еритроцити, тромбоцити, лейкоцити) — 40 доз.
Згідно з частиною 5 статті 21 Закону, «Почесні донори України мають право на отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць». Це положення втрачає силу у 2025 році, однак особи, що отримали статус Почесного донора до настання 2025 року, матимуть право на надбавку до пенсії, досягнувши відповідного віку.
Донори, які безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості 100 і більше разових доз або плазми крові в сумарній кількості 120 і більше разових доз, або тромбоцитів у 100 і більше разових донаціях методом аферезу, можуть бути нагороджені державними нагородами України.
Світлана Комісаренко
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.