І ми вирішили поінформувати читачів про вміння тварин передчувати землетруси. Адже відомо: «володієш інформацією – володієш ситуацією».
Пам’ятник цій вівчарці встановлено над місцем її поховання на старому цвинтарі Ашгабада. Ця історія і ще кілька їй подібних про інших собак з Ашгабада описані у спеціальній літературі про землетруси. Йдеться про сумнозвісний землетрус у столиці Таджицької РСР на початку жовтня 1948 року. Епіцентр був просто під містом, бали – майже максимум за шкалою Ріхтера, діло було вночі. Загинули десятки тисяч жителів, але точна кількість жертв назавжди залишилася під грифом «цілком таємно».
А до чого тут, спитаєте, собака, і чому раптом у мусульманській країні його поховали на людському цвинтарі (хоча, втім, це йде врозріз і з християнством)? У якогось жителя Ашгабада незадовго до цього син народився. Запросив він повний будинок гостей, бенкет горою до глибокої ночі затягнувся. А у дворі Джульбарс на ланцюзі аж дуріє від гавкоту, рветься. Зрештою, порвав нашийник, увірвався до хати, схопив у зуби немовля у пелюшках – і блискавкою у вікно вистрибнув. Господар і гості за ним рвонули – дитину відбирати у розлюченого пса. За хвилину земля стала дибки, і будинок, звідки вибігло безліч людей, миттєво перетворився на руїни. А до господаря незабаром підбіг Джульбарс і поклав до його ніг цілого й неушкодженого малюка.
Собачий вік куди коротший за людський. На пам’ятнику цій німецькій вівчарці вдячні люди вибили «Джульбарсу. Дякую за життя!». І нижче – кілька десятків прізвищ.
Те, що багато тварин уміють передчувати землетрус – це наукою підтверджений факт. Як є фактом і те, що у багатьох із вас, шановні читачі, є домашні хвостаті улюбленці – причому не лише собаки та кішки. І вони і, виявляється, навіть акваріумні рибки, якщо грамотно оцінювати їхню поведінку, можуть заздалегідь насторожити своїх господарів. Серед лідерів цих індикаторів – кішки. Але вони – егоїсти, і на відміну від собак не кидаються рятувати господарів.
Зафіксовано багато випадків, коли перед землетрусом кішки, не роздумуючи, тікали з дому і поверталися після закінчення катаклізму. А перед ним кішки явно збуджені, притискають вуха, їхня шерсть дибки піднімається. Здавалося б, без причини вони починають голосно нявкати, ховаються, тремтять, просяться з дому. А іноді навпаки – ціпеніють, впадають у ступор.
Наука ще точно не знає причин такої поведінки кішок: чи то вони мікроколивання ґрунту, недоступні навіть приладам, відчувають, чи то збільшення статичної електрики, яке, як правило, передує землетрусу. Або відчувають інфразвук, що тоді ж з’являється, або зміну магнітного поля Землі. До речі, інфразвук, що випромінюється в деяких ситуаціях планетою, вже давно «під підозрою». Наш слух сприймає звуки частотою від 16 герц і вищі, а інфразвук нижчий: наш мозок його не чує, але може відреагувати божевіллям. І є версія, що поява в загадковому Бермудському трикутнику абсолютно справних кораблів, що йдуть без екіпажу, означає, що екіпаж дружно вистрибнув за борт, зведений з глузду інфразвуком, який випромінює океан.
Собаки перед землетрусом поводяться аналогічно кішкам. Вчені Японії, а ця країна, як відомо, один із світових лідерів за кількістю щорічних землетрусів, в результаті дослідження поведінки собак дійшли висновку, що за 1 – 2 години до першого поштовху у собак навіть наймирніших кімнатних порід різко зростає агресивність, вони починають кусатися. За свідченнями власників собак, за кілька хвилин до катастрофи вони починають вити, скиглити, не здатні всидіти на місці.
Припустімо, у вас вдома з хвостатих – лише акваріумні рибки. За опублікованими спостереженнями, вони вкрай чутливі до того самого інфразвуку: за добу до поштовхів збиваються у зграйки, неспокійно піднімаються до поверхні.
Ви – мешканець сільських районів? Тоді вам корисно знати результат роботи італійських вчених, які забезпечили датчиками швидкості корів та овець у деяких господарствах сейсмонебезпечних районів Італії. За результатами багатомісячних спостережень було зроблено висновок, що тварини приблизно за 20 годин до поштовхів починали метатися, проявляючи підвищену активність.
А ось історія про поведінку коней за 2 години до початку вищеописаного ашхабадського землетрусу. На тамтешньому кінному заводі коні зривалися з прив’язі, дико іржали – ніби оскаженіли! Люди ледве повернули їх у стайні, але за чверть години до першого поштовху табун, зламавши вщент ворота, вирвався на волю. Незабаром від стайні залишилися самі руїни.
***
Дві спеціальні науки з’явилися на нашій планеті – біосейсмологія та сейсмобіологія. До кінця минулого століття вчені визначили, що з майже півтора мільйона видів живих істот на планеті 70 видів відчувають наближення землетрусу. Серед них – черепахи, жаби, змії, олені, канарки, чайки, миші, кури і качки, леви… Нас, людей, у цьому списку немає. Зате інтелект дозволяє нам розуміти попереджувальні сигнали братів наших менших. Тож якщо ви живете неподалік «сейсмонеприємної» зони, наприклад, такої, як Вранча, вам слід запам’ятати вищевикладене. І нехай воно ніколи вам не знадобиться.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
На які тільки хитрощі не йдуть овочівники, щоб зібрати ранній та рекордний урожай. Сьогодні розповідаємо…
4 квітня очікується погода без опадів, у південних областях - місцями дощі.
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Цього дня прийнято звертатися з молитвою до Діви Марії та просити захисту та заступництва у…
2025 року українські пенсіонери зможуть отримати нову фінансову допомогу, яку здійснить Міністерство соціальної політики разом…
Якість прання залежить від забрудненості білизни, і від прального засобу. Скільки порошку треба, щоб ваша…