Group of coworkers listening to manager, self improvement, support, business, leadership
У численних оголошеннях про прийом на роботу не раз доводилося читати: «Потрібні кандидати віком не більше 45, 50 років». Тобто працездатний пенсіонер опиняється за бортом багатьох цікавих вакансій. І це при тому, що Закон України «Про рекламу» в редакції 2021 року статтею 24-1 «Реклама послуг з працевлаштування» чітко говорить: «Забороняється в рекламі про вакансії (прийом на роботу) вказувати вік кандидатів». Відповідальність за таке помилкове формулювання передбачено серйозне – штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат (на сьогодні мінімальна зарплата – 6700 гривень).
Однак оскільки йдеться про норму Закону України «Про рекламу», застосувати її до порушників є справою непростою. Якщо обмеження за віком пред’являє представник підприємства, яке саме шукає собі працівників, його дії не вважаються рекламою і тому не підпадають під штрафні санкції.
Трохи складніше із засобами масової інформації, де з’являються такі оголошення, що дискримінують людей старшого віку. ЗМІ лише надає свою площу для розміщення інформації, а от рекламодавець у цьому разі має нести відповідальність.
Закон України «Про рекламу» визначив, що контроль за дотриманням законодавства здійснює «центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, – з реклами про вакансії (прийом на роботу)». Тобто йдеться про управління Держпраці в областях.
Але звернутися зі скаргою до них було не так просто (напевно, тому в управліннях Держпраці різних областей говорили, що їх практично немає).
Людина повинна спочатку відвідати роботодавця, який помістив дискримінаційну рекламу у ЗМІ, отримати негативну відповідь щодо свого працевлаштування. І лише з цього моменту вважається, що права громадянина України порушено, і він може звернутися до управління Держпраці зі скаргою.
Оскільки на фірмах та підприємствах-порушниках є юрисконсульти та юридичні служби, ніхто кандидату на вакансію негативну відповідь про працевлаштування через його вік видавати не буде.
Стан справ ускладнюється ще й тим, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення ліквідувати обласні територіальні управління Державної служби з питань праці й утворити сім нових міжрегіональних територіальних органів, юрисдикція яких поширюватиметься на територію кількох областей.
Наразі в обласних управліннях Держпраці працюють ліквідаційні комісії. Говорити про налагодження нормального контролю за дотриманням вимог Закону України «Про рекламу» в частині дискримінації громадян за віком, швидше за все, можна буде лише після стабілізації ситуації. Тоді, коли запрацює реформована структура Держпраці. А поки що спокій порушників тривожити, по суті, нікому.
Світлана Комісаренко
Цього дня прийнято звертатися з молитвою до Діви Марії та просити захисту та заступництва у…
2025 року українські пенсіонери зможуть отримати нову фінансову допомогу, яку здійснить Міністерство соціальної політики разом…
Якість прання залежить від забрудненості білизни, і від прального засобу. Скільки порошку треба, щоб ваша…
Виразкова хвороба відрізняється періодами весняного та осіннього загострення. Тому саме зараз слід докладніше поговорити про…
Ми робимо запаси влітку та восени, і всю довгу зиму вони вносять корисну та смачну…
Законодавство та порядок регулювання дії законів постійно проходять трансформації: запроваджуються зміни, удосконалення. Як устежити за…