Статті

Херсон: життя під прицілом

Ми продовжуємо рубрику «Міста, села, місця, які сьогодні на слуху». У ній ми розповідаємо про різні населені пункти та місцевості, назви яких часто звучать у новинах з фронту, щоб краще розуміти, що і де саме відбувається. Сьогодні ми розповімо про Херсон, який 16 вересня відзначатиме свій день народження.

Тут проходив торговельний шлях «з варягів у греки»

Херсон розташований у південній частині країни, на правому березі Дніпра. До “022 року у місті проживало біля трьохсот тисяч людей. Історія Херсона починається ще у IX столітті, коли тут проходив шлях «з варягів у греки». Пізніше на місці майбутнього міста ташувалися козацькі громади і хутори, рибні промисли та Запорізькі Січі. До речі, на території сучасної Херсонської області знаходилися дві з дев’яти Січей – Кам’янська на правому березі Дніпра та Олешківська на лівому. У 1737 році козаки за наказом кошового отамана Івана Малашевича збудували тут укріплення Олександрівський шанець, яке ташувалося на території сучасного Порт-Елеватора.

Офіційною датою заснування Херсона вважається 1778 рік, коли архітектор Михайло Вєтошніков розпочав будівництво Херсонської фортеці. Того ж року було відкрито херсонський порт.

Батьківщина українського футуризму

У ХІХ столітті аж до революції Херсон був центром губернії. Під час Української революції в місті було створено товариство «Українська хата», яке пізніше було реорганізовано у херсонське товариство «Просвіта».

Херсон завжди вважався культурним центром, а крім того, саме тут став зароджуватися український футуризм. У Херсоні розпочинав творче життя художник-футурист Давид Бурлюк, який під час літньої практики намалював 350 етюдів Херсонщини.

На сцені місцевого театру виступали українські корифеї, кілька років працював засновник однієї з акторських систем режисер Всеволод Мейєрхольд, а херсонська Чаплинка стала батьківщиною драматурга Миколи Куліша.

У наш час з 1999 року в Херсоні проводився щорічний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії », а з 2020 року – фестиваль сучасного мистецтва «ГогольФест».

Місто-герой не здається

Коли почалося повномасштабне вторгнення російської армії, у перші ж дні було захоплено багато міст Херсонської області, Каховська ГЕС, а також мости через Дніпро та Північнокримський канал. Загарбники почали обстрілювати Херсон із артилерії і за кілька днів повністю окупували місто. Мешканці міста виходили на мітинги-протести з українськими прапорами і гаслами «Херсон – це Україна», перекривали дорогу військовій техніці. Росіяни застосовували світлошумові та сльозогінні гранати, щоб розігнати протестувальників.

11 листопада 2022 року внаслідок контрнаступу ЗСУ на півдні України Херсон було звільнено від російських окупантів. Однак російські війська і сьогодні продовжують обстрілювати місто і область з мінометів, артилерії, танків, «Градів», безпілотників та авіації, знищуючи все на своєму шляху. Не зупиняє їх навіть те, що під обстрілом гинуть мирні люди.

У березні 2022 року Указом Президента України Херсону було надано почесний знак «Місто-герой України».

Метки: історія Херсон

Новое на сайте

  • Новини

Українців запрошують зареєструватися на нову гуманітарну допомогу: що будуть видавати і кому

Благодійний фонд «Рокада» запрошує українців зареєструватися на новий вид гуманітарної допомоги. Ці предмети особливо важливі…

23/05/2025 09:41
  • Новини

Підвищення пенсій для осіб з інвалідністю ІІІ групи в 2025 році – як змінилися виплати

У березні 2025 року український Пенсійний фонд проіндексував пенсії. Виплати більшості категорій пенсіонерів зросли на…

23/05/2025 08:57
  • Новини

Є усього 5 днів: відкривається нова реєстрація на грошову допомогу: встигніть подати заявку

З 26 по 30 травня українців запрошують зареєструватися на нову грошову допомогу. Хто зможе отримати…

23/05/2025 07:58
  • Новини

Пам’ятні дати і свята 23 травня: що не варто робити цього дня

23 травня в Україні відзначають День Героїв, День морської піхоти, Всесвітній день спортивної боротьби. Віряни…

23/05/2025 06:33
  • Новини

За комунальні послуги можна платити менше: кому із українців надають пільги – повний перелік

Держава оплачує частину комуналки: розповідаємо, кому надають пільги і як їх отримати.

23/05/2025 05:40
  • Новини

Погода в Україні на п’ятницю, 23 травня

23 травня сухо та сонячно, крім одного регіону: дощитиме лише у західних областях.

22/05/2025 22:21