Після цього великого чуда він прийняв хрещення від пресвітера Єрмолая і здобув ім’я Пантелеймон.
Ставши безкорисливим лікарем, Пантелеймон позбавив багатьох лікарів доходів і на нього надійшов донос імператору Максиміану, якому не сподобалося, що Пантелеймон відвідує у в’язниці християн і лікує їх ім’ям Христа. Імператор закликав Пантелеймона і просив спростувати донос. Святий запропонував імператору покликати одного невиліковного хворого і влаштувати випробування. Згідно з житієм, язичницькі жерці не змогли зцілити хворого, а Пантелеймон силою молитви дарував розслабленому зцілення. Після цього багато хто увірував у Христа, а Максиміан розгнівався на Пантелеймона і наказав катувати його, а потім кинути у море.
Але Пантелеймон залишився неушкодженим, тоді його піддали новим тортурам: повісили на дереві, палили свічками, потім рвали залізними пазурами, колесували, намагалися втопити в морі. Дикі звірі, яким він був кинутий на поталу, лизали йому ноги. Після усіх катувань Пантелеймона засудили до усічення голови. Його прив’язали до олійного дерева, і святий сам попросив воїнів виконати наказ. Відповідно до житія, коли йому відрубали голову, то з рани потекло замість крові молоко, а маслина відразу покрилася плодами. Покинуте в багаття тіло великомученика не згоріло і було поховано християнами. Глава великомученика і цілителя Пантелеймона як найбільша православна святиня досі зберігається в Пантелеймоновому монастирі на Святій Горі Афон.
У наші дні чудес за молитвами святого великомученика і цілителя так багато, що було навіть складено цілу книгу, до якої увійшли їх описи та свідчення очевидців у різні епохи. Коли у 2012 році голову цілителя Пантелеймона привезли до Києва, багато людей прямувало до цієї великої святині, і у світській пресі писали про чудесні зцілення біля мощів святого. Це ще раз підтверджує, що Господь зміцнює нас в особі Своїх подвижників. Воістину, «Дивний Бог у святих Своїх!» (Пс. 67:35).
ДО ВІДОМА. День пам’яті святого священномученика Пантелеймона – 9 серпня.
За матеріалами православної преси
Молитва до святого великомученика і цілителя Пантелеймона
О, великий Христів угоднику і преславний цілителю, великомученику Пантелеймоне! Ти душею на небесах перед престолом Божим предстоїш і триіпостасною Його славою насолоджуєшся, а тілом і іконою святою на землі в Божественних храмах перебуваєш і даною тобі благодаттю різні чудеса твориш. Споглянь милосердним оком твоїм на людей, що стоять і перед чесною іконою твоєю моляться, благаючи від тебе цілющої допомоги і заступництва; піднеси до Господа Бога нашого теплі твої молитви і випроси душам нашим прощення гріхів. Бо ми через беззаконня наші не можемо підняти очей до висоти небесної, ні піднести голосу моління до Його в Божестві неприступної слави; серцем скрушеним і духом смиренним тебе, заступника милостивого перед Владикою і молитовника за нас грішних, закликаємо, бо ти отримав благодать від Господа недуги відганяти і пристрасті зціляти.
Тебе просимо: не зневаж нас, недостойних, що молимося тобі й помочі твоєї потребуємо, будь нам у печалях утішителем, у недугах лютих лікарем, у напастях покровителем, для хворих очей прозріння подателем, дітям хворим помічником. Випроси всім все, що для їхнього спасіння корисне, щоб твоїми до Господа Бога молитвами отримали благодать і милість і прославляли всіх благ Джерело і Дароподателя Бога, Єдиного в Трійці Святій, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.