Статті

Очистити океани від мікропластику допоможуть… фекалії мідій

Забруднені пластиком моря та океани вже не можуть давати нам у повному обсязі всі свої багатства, якими ми користувалися раніше, – пов’язані з цим щорічні економічні втрати становлять 2,5 мільярди доларів.

Забруднюючи Світовий океан мікропластиком — найдрібнішими частинками пластмаси не більше п’яти міліметрів у довжину, — ми наражаємо на небезпеку не тільки морських мешканців, а й самих себе.

Вчені виявили морський організм, який не лише невразливий для мікропластику, а й може знищити його.

Трильйони найдрібніших частинок мікропластику можуть засмічити кишечник риб, зруйнувати тканини морських істот і призвести до скорочення цілих популяцій. Через їх невеликий розмір їх практично неможливо виловити.

Нещодавно вчені виявили морський організм, який не лише невразливий для мікропластику, а й може знищити його, пише служба новин Science. Блакитна мідія (Mytilus edulis) – ненажерливий молюск-фільтратор із синьо-чорною раковиною – поглинає мікропластик та інші забруднюючі речовини разом зі своєю звичайною їжею. Потім молюски ізолюють забруднюючі речовини у фекаліях, які набагато легше видалити з води, ніж частинки мікропластику власними силами.

“Доведеться, по суті, просто прибрати за мідіями”, – каже Пенелопа Ліндеке, еколог з Плімутської морської лабораторії (Великобританія), яка керувала дослідженням. Наукова стаття вийшла у Journal of Hazardous Materials.

У лабораторних експериментах мідії з’їли, а потім переробили близько двох третин мікропластику з води. Вчені помістили мідії у кошики і доставили на найближчу пристань у Корнуоллі. Вибрали затоку, куди часто зливають відходи з човнів та кораблів та стікає вміст міських злив. 300 мідій відфільтровували близько чверті мільйона частинок на годину. При цьому пластик у своїх тканинах мідії не зберігають, тому їх все одно можна їсти.

Вчені пропонують перетворити фекалії мідій з мікропластиком на корисну біоплівку. Щоправда, поки є одне «але»: щоб істотно вплинути на середу, мідій має бути дуже-дуже багато, що складно уявити в природних екосистемах.

Джерело

Новое на сайте

  • Новини

В Україні планують заборонити небажані дзвінки: що пропонує новий законопроєкт

Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…

22/11/2024 12:41
  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42
  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25
  • Новини

Про це знають не всі: які пільги та доплати належать дітям війни в Україні

Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.

22/11/2024 09:46
  • Новини

Є 10 днів: кому із пенсіонерів потрібно надати персональні дані, інакше виплат не буде

Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…

22/11/2024 08:56