Статті

Чи можна вилікувати катаракту без операції?

«Хотів би побачити на сторінках газети або сайту пораду лікаря-офтальмолога щодо того, як допомогти очам при катаракті, якщо операція протипоказана.

Євген Павлович, місто Житомир»

На запитання читача відповідає офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик:

– Катаракта – це офтальмологічне захворювання, при якому відбувається часткове або повне помутніння кришталика, розташованого всередині очного яблука між райдужкою та склоподібним тілом. Свою назву патологія здобула від грецького слова “kataraktes” (водоспад), що характеризує зоровий ефект «затуманювання», який виникає у хворих.

Катаракта – дуже поширена хвороба, від неї страждає більше половини населення Землі. В основному це пацієнти віком від 60 років і старші, що пов’язано з природними віковими змінами в організмі та порушенням обмінних процесів в очах.

***

Залежно від виду та стадії патології лікування може бути консервативним або оперативним. Найдієвішим та найсучаснішим методом боротьби з катарактою сьогодні вважається ультразвукова факоемульсифікація – малотравматична операція із заміни помутнілого кришталика на штучну, так звану інтраокулярну лінзу. Але є протипоказання до хірургічного втручання. До основних належать:

  • перенесений нещодавно інсульт або інфаркт;
  • декомпенсований перебіг цукрового діабету;
  • декомпенсована глаукома;
  • розсіяний склероз;
  • злоякісні новоутворення в районі повік та очей.

Також операцію не роблять, якщо є запальні процеси кон’юнктиви, судинної або райдужної оболонки ока. При цих захворюваннях рекомендується спочатку пройти повноцінний курс лікування, який включає антибіотики, протизапальні засоби тощо.

***

Щоб загальмувати розвиток патології без операції, застосовуються спеціальні лікувальні окуляри та медикаментозні препарати, що стимулюють обмінні процеси і уповільнюють помутніння кришталика: спеціальні очні краплі, прийом комплексів амінокислот, мікроелементів та вітамінів. Але, на жаль, сьогодні не існує ліків, здатних повністю вилікувати катаракту: зазвичай прогресування хвороби до стану, що потребує хірургічного втручання, все одно відбувається протягом п’яти-десяти років.

***

До народних засобів лікування катаракти відноситься закапування в очі соку алое або цибулі, меду, настоянки з кропового насіння. Але я б не рекомендувала експериментувати з цими рецептами, оскільки вони можуть погіршити ситуацію, викликавши алергію, опік або набряк слизової оболонки.

На жаль, від розвитку катаракти з віком не застрахований ніхто. Але зменшити ризик помутніння кришталику або уповільнити темпи цього процесу допоможуть відмова від шкідливих звичок, повноцінний сон, здоровий раціон, прийом вітамінів, регулярне відвідування офтальмолога, використання якісних сонцезахисних окулярів. Якщо вам доводиться багато читати або працювати за комп’ютером, постійно користуйтеся зволожуючими офтальмологічними краплями і робіть зарядку для очей.

Підготувала Ірина Кадченко

Метки: операция

Новое на сайте

  • Новини

Хронічна втома чи небезпечний розлад: визначаємо межу між вигоранням і депресією

Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…

05/04/2025 19:25
  • Новини

Як уникнути чужих штрафів за порушення Правил дорожнього руху

Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…

05/04/2025 18:35
  • Новини

Обов’язкова частка у спадщині: хто має право отримати майно навіть без згадки в заповіті

У деяких випадках заповіт не має сили — частина спадку належить родичам за законом. Хто…

05/04/2025 17:38
  • Новини

Аромат дитинства: класичний пісочний пиріг із домашнім варенням

Шукаєте простий і смачний рецепт до чаю? Цей пісочний пиріг із варенням підкорює з першого…

05/04/2025 16:38
  • Новини

Кому потрібно терміново подати нову заяву на субсидію — пояснення від ПФУ

Автоматичне перепризначення субсидій стосується більшості домогосподарств. Але якщо змінився склад сім’ї або майновий стан —…

05/04/2025 15:22
  • Новини

Беремо банку квасолі та готуємо смачний грузинський суп Шешамаді

Грузинська кухня відома своїми насиченими смаками, ароматами спецій та щедрою зеленню. Один із її кулінарних…

05/04/2025 13:36