Вівторок, 3 Жовтня, 2023
ГоловнаДомашня енциклопедіяЧому церква вшановує княгиню Ольгу и і зарахувала її до лику святих

Чому церква вшановує княгиню Ольгу и і зарахувала її до лику святих

Этот материал также доступен на русском языке
За мужність Ольги у поширенні християнства у давньоруській державі, за її полум'яну проповідь Христа люди шанували княгиню. Її авторитет пам'ятало київське населення.

Розповідає протоієрей Андрій Ухтомський:

«У чому подвиг святої рівноапостольної княгині Ольги? Чому жінка, яка помстилася за вбитого чоловіка, прославлена Церквою? Відповідь на це питання ми можемо шукати не стільки у літописах, скільки у церковних переказах, які передають образ Ольги не так язичницької, як пізньої, християнської.

Ольга, згідно з давніми літописами, зокрема «Повістю временних літ», походила з Пскова і була одружена з київським князем Ігорем. Виросла в язичництві, вона вийшла заміж за князя Ігоря, який ходив у завойовницькі походи до навколишніх племен – древлян і не таких близьких – греків. За літописами, походи князя Ігоря (941 і 945 роках) закінчувалися присягою на вірність князю: язичників – на капищах, а християн – у церкві святого пророка Іллі на Подолі.

Християнство часів княгині Ольги був широко поширене на Русі і не представляло престижу для княжого сімейства.

У черговому поході на древлян князь Ігор хотів отримати данину, більшу за встановлену, і був убитий язичниками, а Ольга, як вірна дружина язичника, ставши правителькою Києва, помстилася за свого чоловіка. Застосувавши хитрість, вона спалила будинки всіх древлян, а потім і їх самих.

У 957 році Ольга прийняла християнство. Княгиня почала будувати Церкви і своїм прикладом схиляла до прийняття християнства киян.

Для неї було подвигом нести апостольські праці там, де колись існувало язичництво, і в тому місці, яке ще нещодавно пам’ятало Ольгу-месницю. Все ж таки вона змогла організувати народ так, щоб він перестав будувати капища і почав зводити храми Божі.

Син Ольги Святослав так і не зміг перейняти материнської мужності, сказавши, що якщо він прийме християнство, то його дружина засміє. Правителька не злякалася можливого неприйняття народом її нової віри.

За мужність Ольги у поширенні християнства у давньоруській державі, за її полум’яну проповідь Христа люди стали шанувати княгиню. Її авторитет пам’ятало київське населення. Коли Володимир мав намір прийняти християнство, народ підтримав князя, сказавши, що його бабуся Ольга була мудрою жінкою і не стала б приймати християнство, якби в ньому було зло».

ДО ВІДОМА. День пам’яті святої рівноапостольної княгині Ольги – 24 липня.

Нове на сайті