П’ятниця, 22 Листопада, 2024
ГоловнаДомашній адвокатЧи є пільги на ліки для осіб з інвалідністю?

Чи є пільги на ліки для осіб з інвалідністю?

Этот материал также доступен на русском языке
До редакції звернулася 86-річна Ганна Носик зі Львова, яка має статус особи з інвалідністю I групи загального захворювання. У неї багато захворювань, в тому числі онкозахворювання легень.

Читачка запитує: які є пільги на медикаменти для таких людей, як вона?

Щодо захисту прав особи з інвалідністю

Відповідно до статті 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (поточна редакція від 6.11.2022 р.), органи місцевого самоврядування зобов’язані інформувати осіб з інвалідністю про зміни і доповнення законодавства про соціальну захищеність осіб з інвалідністю. Таким чином, по відповідні роз’яснення можна звернутися до міської ради і написати про потреби, які існують.

Відповідно до статті 39 зазначеного Закону, особам з інвалідністю і дітям з інвалідністю безоплатно або на пільгових умовах надаються:

  • послуги із соціально-побутового і медичного обслуговування;
  • допоміжні засоби реабілітації (засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони тощо);
  • вироби медичного призначення (індивідуальні пристрої, протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо);
  • автомобілі, крісла колісні з електроприводом – за наявності відповідного медичного висновку.

Особи з інвалідністю, які отримують мінімальну пенсію або державну соціальну допомогу, призначену замість пенсії, та діти з інвалідністю мають право на безоплатне придбання лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування.

Особи з інвалідністю 1 і 2 груп при амбулаторному лікуванні мають право на придбання лікарських засобів за рецептами лікарів з оплатою 50 відсотків їхньої вартості.

Окрім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Програми подання громадянам гарантованої державою безоплатної медичної допомоги» №955 від 11 липня 2002 року, громадянам також гарантується надання безкоштовних медичних препаратів за призначенням лікаря.

Про безкоштовні ліки для онкохворих

На онлайн-порталі «Урядовий кур’єр» від 24 лютого цього року було оприлюднено роз’яснення – «Яке безоплатне лікування можуть отримати онкопацієнти у 2023 році». В пункті 4 зазначено ліки, які надаються безоплатно.

Пацієнти з онкозахворюваннями забезпечуються ліками за кількома напрямами. Це дороговартісні ліки, які централізовано закуповує держава. Для пацієнтів у стаціонарі безоплатними є ліки з Національного переліку (Постанова КМУ №18 від 6.01.2023 р.). Перевірити наявність ліків у медзакладах, а також чи входять призначені препарати до Нацпереліку, можна на сайтах та інформаційних стендах медзакладів. Також в нагоді стануть електронний сервіс «Є ЛІКИ» та мобільний застосунок «Ліки Контроль».

Вам, Ганно Василівно, вже встановлено діагноз. Отже – ви спостерігаєтеся у профільного лікаря і, звичайно, вам призначено лікування. Усі питання щодо забезпечення пільговими препаратами треба вирішувати з лікуючим або сімейним лікарем. Вони мають виписувати електронний рецепт і пояснювати, в якій аптеці можна придбати потрібні ліки безкоштовно або з незначною доплатою.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні